Prezident by mohl jmenovat nového ministra zemědělství 29. června

Prezident Petr Pavel by mohl ministrem zemědělství jmenovat Marka Výborného 29. června. Předběžně se na tom dohodl s premiérem Petrem Fialou (ODS), řekl novinářům předseda vlády. Prezident se chce ještě s Výborným setkat, protože ho osobně nezná. Podle Fialy ale bude jeho návrh na jmenování respektovat. Výborný by měl ve funkci nahradit Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), který oznámil ve středu rezignaci ke konci června.

Fiala řekl, že na dnešní pravidelné schůzce Pavla informoval o změně na pozici ministra zemědělství. Probrali spolu další postup při výměně ministrů. "Máme předběžně stanovené, kdy by mohlo dojít ke jmenování nového ministra zemědělství, a to 29. června," řekl Fiala. S Výborným se Pavel předtím setká. "To já pokládám za správné a naprosto logické. Pan prezident toto přání projevil i proto, že se osobně s Markem Výborným nezná. Nicméně již dnes pan prezident Pavel jasně řekl, že bude respektovat moji nominaci na tuto pozici," dodal premiér.
Setkání s Výborným avizoval Pavel už dopoledne. Na tiskové konferenci, která se konala ještě před jednáním s Fialou, prezident řekl, že o Výborném jako kandidátovi slyšel podobně jako veřejnost poprvé ve středu. Výborný ČTK řekl, že termín schůzky s prezidentem už má domluven.
O projednání změny ve vládě požádal ve středu Fialu předseda lidovců Marian Jurečka. Nominaci dosavadního šéfa sněmovní frakce lidovců Výborného premiér ve středu podpořil, musí ji ale ještě schválit širší vedení KDU-ČSL. Nekula svůj konec zdůvodnil tím, že v posledních týdnech necítil podporu vedení lidové strany.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down