Prezident Miloš Zeman vyzval k zastropování cen

K řešení současné složité situace by mohlo pomoci stanovení maximálních cen na evropské, případně na národní úrovni. Uvedl to prezident Miloš Zeman při slavnostním zahájení agrosalonu Země živitelka, který se koná 25. až 30. srpna v Českých Budějovicích. Podle něj je nebezpečné a škodlivé nedělat nic. Například ceny energií jsou nyní na rekordní výši. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová pak vyzvala vládu, aby kvůli strmému růstu vstupních nákladů nenechala padnout potravinářské a zemědělské podniky.

Podstatným faktorem zvyšování cen energií je podle prezidenta Zemana zelený fanatismus, emisní povolenky se na růstu cen podílejí minimálně dvaceti procenty, uvedl. Zároveň zmínil zákon o cenách, který obsahuje i možnost jejich usměrňování. „Přimlouvám se o zastropování cen na celoevropské nebo i národní úrovni,“ prohlásil. Bývalý prezident Václav Klaus zdůraznil, že současnou vysokou míru inflace nezpůsobují zemědělci nebo potravináři zvyšováním cen. „Tu způsobila nezodpovědnost vlád, které roztáčejí obří deficity státních rozpočtů, způsobilo to nadměrné tisknutí peněz centrálními bankami, způsobila to zelená ideologie EU a její Green Deal a přidává se k tomu nešťastná a tragická válka na Ukrajině,“ prohlásil. Premiér Petr Fiala ve svém projevu pak mimo jiné poukázal na to, že často zaznívají požadavky na potravinovou soběstačnost České republiky. „Absolutní soběstačnost je však v českých podmínkách nereálná,“ míní. Důvodem je podle něj otevřenost a propojenost evropského a světového trhu. Navíc zákazník to není připraven zaplatit. „Spolupráce a obchod zajištují také větší výběr a nižší cenu zboží. Proto také naše potravinová soběstačnost v posledních letech klesala,“ řekl Fiala s tím, že zákazníci si vybírají, co si koupí. Důraz je podle něj důležité klást na potravinovou bezpečnost, což znamená zajištění dostatečných rezerv.* 

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 35/2022

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down