Inovativní podnikání ukazuje, že české univerzity mohou být v čele vzdělávacích reforem. O tomto netradičním, přitom akreditovaném modelu výuky se mohl přesvědčit i prezident ČR Petr Pavel při své dnešní návštěvě Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity (PEF ČZU). Během setkání prezident zdůraznil důležitost nových forem vysokoškolského vzdělávání, které by mohly inspirovat další české univerzity.
V programu Inovativní podnikání jsou studenti vystaveni reálným situacím
„Je skvělé, že si v tomto programu studenti mohou vyzkoušet různé přístupy k podnikání, jsou vystaveni reálným situacím a mají možnost spolupracovat se zkušenými kouči. Navíc se naučí nést odpovědnost za každé rozhodnutí, které učiní. To je obrovský vklad do života,“ komentoval program Inovativní podnikání rektor ČZU Petr Sklenička, který se zúčastnil programu prezidenta na PEF s tím, že program Inovativní podnikání na PEF ČZU je v českém prostředí průkopníkem tzv. učících se organizací, stavících na finské metodice Tiimiakatemia®. Ta klade důraz na týmové podnikání, kdy se studenti se učí zakládat vlastní „start-upy“ už od prvního ročníku. Dialog a koučink nahrazuje frontální výuky. Hlavní hybnou silou studia je vlastní aktivita a sebereflexe. Významné je pak propojení s reálnou praxí – od spoluprací s firmami až po veřejné instituce.
Setkání na PEF ČZU podle prezidenta dokládá, že i v současném vysokoškolském systému lze uplatnit netradiční metody výuky. Děkan fakulty Lukáš Čechura podotkl, že vizí je vychovávat zodpovědné, kreativní a akční lídry, kteří své nápady dovedou realizovat a dotáhnout do úspěšného konce. „Věříme, že tento impuls pomůže k diskusi s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy, firmami i dalšími univerzitami, abychom společně posouvali kvalitu a způsob vzdělávání v České republice dál,” řekl. Díky rychlému rozhodování a flexibilitě nacházejí absolventi programu Inovativního podnikání uplatnění nejen v soukromých firmách, ale i ve veřejném sektoru.*