Prezident podepsal novelu vinařského zákona

Prezident Miloš Zeman podepsal kontroverzní novelu zákona, která má především pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Norma kvůli tomu mimo jiné zpřísňuje podmínky prodeje sudového vína. Mezi vinaři ale vyvolala rozdílné reakce. Podle Vinařské asociace ČR kvůli novele zdraží víno, kdežto podle Svazu vinařů ČR změny negativně zasáhnou jen nepoctivé výrobce a prodejce.

Novela rovněž přikazuje použití trikolóry na láhvi, a to u vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením a vyrobeného z hroznů sklizených v ČR. Vlastnosti logotypu má upravit vyhláška Ministerstva zemědělství. Ministr zemědělství Marian Jurečka povinné značení kritizoval. Podle něj by mělo zůstat na vinařích, zda chtějí logotyp na lahev umístit. Novela vinařského zákona také zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Určuje také to, že dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté nechat víno deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Novela rovněž reaguje na nová evropská nařízení, která opět umožňují rozšiřovat plochy vinic a upravují jejich obnovu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down