28.08.2013 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezident podepsal novelu

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu, která zemědělcům ponechává možnost splácet zemědělskou půdu nakoupenou od státu i v případě, že tuto půdu převedou na své přímé příbuzné nebo na firmy a družstva, v nichž působí. Novela ruší i minimální nájemné za státní zemědělskou půdu. Hrad o tom informoval na svých webových stránkách.

Podle předkladatelů z řad poslanců v čele s bývalým ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS) je hlavním důvodem změny zákona ponechání možnosti splátek těm, kteří půdu koupili a ještě ji nesplatili. Půdu by směli prodat nebo převést na příbuzného v přímé řadě bez toho, aniž by zanikl splátkový kalendář.
Splátkový kalendář by měl zůstat i v případech, kdy zemědělec převede půdu na firmu nebo družstvo, v nichž je společníkem. Podmínkou je, aby firma na půdě hospodařila. Zemědělec má jinak právo splácet nakoupenou půdu deset let, pokud by ji ale v této době prodal někomu jinému, musel by zbývající část kupní ceny doplatit ihned. Novela také stanoví, že v takovém případě stát neuplatní na půdu své předkupní právo.
Součástí zákona je i ustanovení, které umožní obcím, aby získávaly zdarma pozemky určené pro bytovou výstavbu. Podle současného zákona o SPÚ mohou obce dostávat od státu bezúplatně pozemky určené pro veřejně prospěšné stavby nebo pro zeleň. U převodu pozemků, na nichž mají vzniknout stavby pro bydlení, se však změnily podmínky v zákoně a obce za ně musí platit. Pokud by obec převedený pozemek nevyužila pro stavbu na bydlení nebo pro veřejně prospěšnou stavbu, musela by ho podle schváleného návrhu vrátit

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down