10.05.2010 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezident podepsal novely

Navýšení plateb zemědělcům a ochranu vod před znečištěním přinášejí novely zákonů, které dnes podepsal prezident Václav Klaus. Informoval o tom mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Novela zákona o Pozemkovém fondu ČR umožní zvýšit národní dorovnávací platby zemědělcům pro letošní rok o 1,5 miliardy korun, celkem tak zemědělci mají na těchto platbách získat 4,5 miliardy korun. Na pozemkové úpravy bude moci fond poskytovat ročně ze svého rozpočtu až 400 milionů, a to i mimo katastrální území s nedokončeným přídělovým nebo scelovacím řízením. Tyto prostředky mohly být dosud použity pouze na pozemkové úpravy v těch katastrálních územích, kde dosud nebylo dokončeno přídělové nebo scelovací řízení.
Novela vodního zákona obsahuje nové zásady pro vodohospodářské práce a jejich povolování a pro nakládání s vodou, a zavádí také až pětimilionové pokuty. Novela má převést do českého právního řádu evropská pravidla a omezit administrativní zátěž ve vodoprávním řízení a firmám i státu snížit náklady. Do rukou vodoprávních úřadů svěřuje rozšířenou pravomoc upravit povolení pro nakládání s vodami. Nově by úřady mohly třeba i zakázat odebírání vody nejen při přechodném nedostatku vody, jak tomu bylo doposud, ale i při mimořádných situacích, požárech a živelních pohromách, při zásahu hasičů nebo armády.
Nově se do zákona dostaly také vodohospodářské úpravy řek. Pod nimi se budou rozumět zemní práce a změny terénu v přirozených korytech vodních toků i na sousedních pozemcích, kterými se podstatně mění přirozená koryta. Vodohospodářské úpravy budou podléhat pouze ohlášení úřadu, nikoli stavebnímu povolení.
Prezident podepsal rovněž zákon o změně rozpočtových pravidel. Ten umožní, aby školy směly dostávat peníze z fondů EU, aniž by je musely použít na konkrétní účel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down