25.02.2015 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezident přijal vinaře

Prezident Miloš Zeman minulý týden předal na Pražském hradě plakety vinařům, kteří uspěli v soutěži Salon vín. „Původně zahrnovala 1600 vzorků, v druhém kole, jak jsem byl informován, postoupilo 700 vzorků a degustátoři, kterým se odborně říká sommelieři, měli co dělat, aby ve finále rozlišili jeden vzorek od druhého," poznamenal Zeman při proslovu k vinařům s tím, že tato soutěž patří mezi nejobtížnější.

Poděkoval rovněž za  lásku k nejkrásnějšímu nápoji, který na světě existuje. „Jsou věci, které se dají dělat pouze srdcem,“ řekl. „A když víno neděláte srdcem, tak vyrobíte druhák, který prodáte Pražákům. A dobře jim tak,“ řekl Zeman a vzpomněl si také na své návštěvy moravských sklípků v době, kdy byl penzistou. "Člověk, který nikdy nenavštívil sklípek, který nikdy neslyšel cimbálovou muziku, není plnohodnotným člověkem," poznamenal prezident. Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2015 se stalo Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013 Zámeckého vinařství Bzenec. Stejné vinařství vyhrálo i loni a předloni. V soutěži bylo 1646 moravských a českých vín. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s devíti zastoupeními v Salonu vín a Chardonnay s osmi. Podle jakostního zařazení je v letošním Salonu vín nejvíce vín v pozdním sběru - 48, tedy téměř polovina. Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2013 s 67 víny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down