Prezident Zeman dnes v Lánech jmenuje Nekulu ministrem zemědělství

Prezident Miloš Zeman dnes v 11:00 na zámku v Lánech přijme kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, o hodinu později ho jmenuje. Nejprve se uskuteční setkání, které bylo v plánu už v prosinci, kdy Zeman postupně jednal se všemi uchazeči na ministerské posty. Kvůli Nekulově pozitivním testu na koronavirus ale musela být schůzka odložena. Resort zemědělství dočasně převzal předseda lidovců, vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka. Zeman měl původně Nekulu jmenovat až v úterý. Změnu termínu oznámil v neděli po novoročním obědě s prezidentem premiér Petr Fiala.

Po jmenování v Lánech bude Nekula uveden do funkce ministra. Jurečka po nástupu do čela ministerstva zemědělství uvedl, že chce řešit jen záležitosti, které nesnesou odkladu, například přípravu příštího programového období. Záhy po převzetí úřadu však odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka. Zdůvodnil to manažerskými pochybeními a neefektivní reorganizací firmy. Následně oznámili rezignaci i zbývající vrcholoví manažeři Lesů ČR. Jurečka byl ministrem zemědělství mezi lety 2014 a 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky.

Nekulovou prioritou bude využívání moderních technologií v zemědělství, tedy tzv. precizní zemědělství. Do budoucna chce stejně jako jeho předchůdci snížit tzv. uhlíkovou stopu potravin.

Nekula absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, poté působil mimo jiné v dozorčí radě Exportní garanční a pojišťovací společnosti, v letech 2016 až 2018 byl předsedou představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. V letech 2015 až 2017 byl i členem představenstva Výstaviště České Budějovice. Nekula je starostou obce Těšetice na Znojemsku. Dříve uvedl, že na funkci rezignuje, chce být neuvolněným místostarostou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down