Prezident Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu, i když je k dokumentu skeptický

Prezident Miloš Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu. K dokumentu je však na rozdíl od jiných politiků skeptický. Podle Zemana nejde o závazný dokument, ale spíše o deklaraci dobrých úmyslů.

Účastníci klimatické konference OSN našli po dlouhých jednáních shodu na udržení globálního oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Míru oteplování chtějí udržet co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století. Pařížská dohoda od roku 2020 nahradí Kjótský protokol.

Dohodu v Česku musí ratifikovat parlament a proces završí podpis prezidenta. Podle Zemana jde spíše o deklaratorní než reálný text a považuje ho za deklaraci dobrých úmyslů.

Dohodu přivítala česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka ji označil za historický moment. Konferenci naopak zkritizoval bývalý prezident Václav Klaus, podle kterého byla zbytečná a mířila na falešné cíle. Její závěry považuje za evidentní hloupost a má hrůzu z toho, že budou skutečně naplňovány.

Závěry konference počítají mimo jiné s tím, že rozvinuté státy budou po roce 2020 pomáhat zemím rozvojovým se zvládáním klimatických změn nejméně částkou sto miliard dolarů ročně. Do deseti let by přitom měla být dohodnuta nová, vyšší částka.

Čeští vědci a ekologové v sobotu uvedli, že by vláda měla co nejdříve schválit antifosilní zákon, začít odstavovat uhelné elektrárny a více podporovat domácí obnovitelné zdroje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *