Prezident Zeman podpoří senátní verzi zákona o ochraně přírody

Prezident Miloš Zeman vystoupí 21. února ve sněmovně a podpoří senátní verzi zákona o ochraně přírody. Oznámil to tento týden v Plzni. Senátní verze zákona podle prezidenta chrání zájmy šumavských obcí.

Senát se minulý týden rozhodl povýšit práva obcí v národních parcích. Uvolnit pravidla prodeje pozemků v zastavěných oblastech parků ale odmítl, stejně jako snahu vymezit časový rámec pro rozšíření bezzásahových zón v parcích. Změny novely nyní musí posoudit sněmovna. Ministr životního prostředí Richard Brabec s většinou senátních úprav nesouhlasil, podle něj mění koncepci předlohy.

Senát chce nad rámec předlohy v zákoně zdůraznit, že účelem národních parků je také zajištění a podpora udržitelného rozvoje obcí na jeho území. Senátoři také chtějí v zákoně ponechat povinnost dohodnout například stanovení jednotlivých zón parku s obcemi na jeho území, nejen s radou parku. Rozhodující slovo ovšem nechávají Ministerstvu životního prostředí.

Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón – na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Brabec senátorům řekl, že v případě Národního parku Šumava by se první zóna měla rozšířit ze současných 13 procent na dvojnásobek, další zóny by pak měly zaujímat 24 procent, 40 procent a deset procent území parku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *