Prezident Zeman zkritizoval dotace na snižování výroby mléka

Při zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích prezident Miloš Zeman zkritizoval Evropskou unii za loňské dotace na snižování výroby mléka a označil to za zvěrstvo. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky nešlo o jednoznačně negativní opatření, snížení produkce využilo minimum českých zemědělců, řekl. Chovatelé krav a prasat měli dostat jako pomoc při snižování cen mléka a vepřového 559 milionů korun od Evropské unie i z rozpočtu České republiky.

Část ovšem mohla být vyplacena jen při snížení stanovené nadprodukce, nesměli ale chovy úplně zavřít. Čeští chovatelé tehdy slíbili, že sníží výrobu o 13 700 tun.

Evropská unie přikračuje ke krokům, o kterých jsme dosud četli jenom v románech – vyplácí dotace na nevýrobu, nikoli na výrobu. A to mu připadá jako naprosté zvěrstvo. „Pokud máme vyplácet dotace, tak abychom něco vyrobili, a ne abychom výrobu zastavovali,“ řekl prezident. Na druhou stranu se stát snaží podporovat větší export mimo země EU, jako příklad uvedl kontrakt na sušené mléko mezi Čínou a jihočeskou Madetou. Poukázal na to, že na jedné straně usiluje ČR o rozšíření odbytu, na druhé straně někdy dotacemi brzdí vlastní výrobu.

Ředitel Milan Teplý vysvětlil, že smlouvu uzavřela Madeta s Čínou před půldruhým měsícem. Je to podle něj proces, který trvá asi půldruhého roku. Nyní je podepsaný kontrakt zhruba na 500 tun, což není taková závratná suma. Prezident na tom má mimořádnou zásluhu, dodal.

Podle Jurečky byli čeští chovatelé před rokem a půl, když se opatření připravovala, v podstatně jiné situaci. Paradoxně v ČR bylo naprosté minimum subjektů, kteří snížení produkce využili. Snížení produkce bylo o 0,5 procenta, bylo to zhruba 157 subjektů, řekl ministr. Podle něj peníze za snižování výroby mléka využily hlavně západní státy, které jsou v Evropské unii déle než ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down