19.05.2008 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prezidenti odmítli zemědělskou reformu

Prezidenti Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR, Jan Veleba a Miroslav Toman, odmítli reformu zemědělské politiky, kterou připravilo ministerstvo zemědělství. Ve svých vystoupení to uvedli na pátečním setkání zemědělců s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem v pražské Lucerně.

Obě komory mimo jiné kritizují, že koncept reformy nedostatečně podporuje zemědělskou výrobu a velké podniky a také to, že ministerstvo reformu připravilo bez spolupráce s odborníky a bez diskuse se zemědělci. Ministr Gandalovič však jejich kritiku na setkání odmítl.
"Naše koncepce naopak s rozvojem produkčního zemědělství počítá," řekl ministr. Její podstatou však podle něj není státní podpora produkce, ale odstraňování překážek pro její nárůst, pomoc při investicích do konkurenceschopnosti a vyrovnávání podmínek českého zemědělství v rámci EU.
Veleba je však přesvědčen, že by reforma měla zemědělskou výrobu více podpořit a umožnit tak zemědělcům reagovat na zvýšenou poptávku po potravinách. Reforma však místo toho podle něj podporuje pouze malé farmy a dává přílišný důraz na péči o krajinu.
"Za Vašimi miliardami na pozemkové úpravy číhají týmy developerů, zbohatlíků a spekulantů," řekl Veleba Gandalovičovi. Podle ministra ale péči o krajinu nelze vnímat jako něco, co je namířeno proti zájmům produkčního zemědělství. "Je tomu právě naopak, kvalita půdy nebo její schopnost zadržovat vodu je jednou je základním podmínek konkurenceschopného zemědělství," reagoval.
Gandalovič připomněl, že zemědělská produkce se loni podstatně zvýšila. Ze statistických údajů podle něj vyplývá, že produkce českého zemědělství loni meziročně vzrostla o 15 procent. Ze sousedních zemí má podle Gandaloviče podobný růst jen Polsko, naopak na Slovensku a v Maďarsku růst nepřesáhl dvě procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down