Při odrohování se údajně nepostupovalo správně

Údajně bez znecitlivění měli zemědělci v Dolanech na Klatovsku odřezat pod dohledem veterináře rohy 146 dojnicím. K tomuto kroku se uchýlili proto, aby zvířata mohla být ustájena volně a nemusela být přivázaná u žlabu. Píše to dnešní Plzeňský deník.

Jak uvedl Jiří Dousek ze Státní veterinární správy Praha, je podle zákona na ochranu zvířat možné odříznout rohy pouze ve výjimečných případech, například pokud má zvíře zdravotní problémy. Legislativní úprava povoluje zbavit rohů telata do osmi týdnů. Po tomto termínu je to podle Douska možné jen s místním nebo celkovým znecitlivěním.
Předseda Rolnického družstva Úhlava Josef Balín špatné
zacházení se zvířaty razantně odmítá s tím, že odborný dohled prováděl veterinář. Tvrdí, že ani jediná kráva nemá po tomto zásahu problémy a jde o běžný úkon.
Případem se zabývá Okresní veterinární správa v Klatovech. Měla by podat podnět obci, která věc projedná ve správním řízení. Radnice pak může chovatelům uložit pokutu do 200 000 korun. Pokud by se podobný skutek opakoval, viníci by se dopustili trestného činu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *