08.03.2004 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při výstavbě čistíren vod budou muset menší obce postupovat společně

Menší obce se budou muset spojit nad projekty na výstavbu čistíren odpadních vod, aby dosáhly na peníze z Evropské unie. U tzv. kohezního fondu, který by se měl na financování významně podílet, je totiž limit na jednu akci nejméně deset milionů eur (330 milionů Kč). Na semináři k vodárenství po vstupu do EU v Poslanecké sněmovně to řekl vrchní ředitel sekce vodního hospodářství MZe Pavel Punčochář.

Splnění požadavků EU na ochranu životního prostředí si v oboru vodovodů a kanalizací vyžádá podle odhadů investice zhruba za 75 miliard korun. Na této sumě by se podle představ MZe měly podílet z jedné třetiny až 40 procent fondy EU, zejména kohezní fond, méně pak strukturální fondy. Kohezní fond bude vyžadovat sdružování obcí, aby byl splněn minimální limit investice. Tuzemským problémem je totiž to, že u části vodohospodářské infrastruktury se projevuje značná roztříštěnost vlastnictví, uvedl Punčochář. Další přibližně třetinu nákladů by měl nést stát, přičemž se podle Punčocháře uvažuje i o půjčce od evropské bankovní instituce. Asi třetina nákladů by pak měla zbývat na obce a investory z řad provozovatelů vodáren.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down