11.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přibyly stovky ekofarmářů

České republice přibylo od roku 2005 více než 300 ekologicky hospodařících zemědělských podniků. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ekologičtí farmáři loni hospodařili na 7,5 procenta zemědělské půdy a podíleli se třemi procenty na celkovém počtu zemědělských podniků. Počet ekologických hospodářství tak na rozdíl od běžných hospodářství roste.

Na ekologicky obhospodařované půdě převládají trvalé travní porosty. Ty byly v roce 2007 udržovány na téměř 90 procentech půdy a sloužily hlavně k pastevnímu chovu zvířat, zejména ovcí a koz. V ekologickém zemědělství převládají malé podniky fyzických osob. Typickou je rodinná farma. Více než v konvenčním zemědělství převažují mezi pracovníky muži (70 procent).
Stejně jako zájem o ekologické zemědělství roste v ČR poptávka po biopotravinách, i když je jejich cena většinou vyšší. Loni Češi spotřebovali biopotraviny celkem za 1,29 miliardy korun. Pravidelně nakupuje biopotraviny téměř pět procent Čechů, v roce 2005 to přitom byla jen tři procenta. Průměrně loni každý Čech utratil za biopotraviny 126 korun. Obrat trhu s biopotravinami by se podle údajů z ročenky agentury Green marketing měl do tří let zvýšit pětinásobně a v roce 2010 za ně Češi podle odhadů utratí 6,5 miliardy korun.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down