29.08.2014 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přibývá otrav včel pesticidy

V letošním roce v Česku přibývá otrav včel. Zatímco loni řešily veterinární správy 37 případů otrav, letos to bylo již 52 případů. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Nejčastějším zdrojem otravy byly přípravky používané zemědělci proti škůdcům řepky.

"Důsledky otrav jsou pro včelaře devastující jak v aktuálním včelařském roce, neboť výnos medu je velice nízký, a mnohdy žádný, tak i v roce následujícím, kdy je třeba oslabená včelstva spojovat, vydatně přikrmovat a doufat, že přežijí," uvedl Duben. Rozsáhlé případy otrav, při nichž byly zasaženy desítky včelstev, zaznamenali veterináři například na Novojíčínsku či na Lounsku. Zemědělci podle Dubna mají povinnost o svých úmyslech aplikovat na porosty chemické postřiky včas informovat včelaře. Ti naopak musí hlásit umístění včelstev. Včelaři, kteří najdou mrtvé včely, nebo u svých včelstev pozorují nápadné změny chování, by podle Dubna měli kontaktovat nejbližší krajskou veterinární správu. Ta následně ve spolupráci s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským provede kontrolu na místě a laboratorní vyšetření vzorků. Pokud inspektoři zjistí, že zemědělec porušil pravidla pro použití pesticidů, mohou mu být kráceny dotace. Včelař pak může soudně vymáhat na pěstiteli náhradu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down