21.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příjmy farmářů se mohou letos snížit kvůli nízkým cenám obilí o miliardy korun

Farmáři mohou přijít kvůli letošním cenám obilí o šest až sedm miliard korun. Ceny jsou na celém území extrémně nízké, činí zhruba 2000 korun za tunu krmného obilí, a 2300 až 2500 korun za tunu potravinářské pšenice, uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Ceny srazila podle obchodníků loňská rekordní úroda a část obilí stále zůstává na skladech z loňska. Někteří zemědělci reagují tak, že začínají vyvážet do Německa do Rakouska, kde dostanou za obilí více. Jde ale spíš o krátkodobou záležitost, sdělil Veleba.
Komora kvůli situaci na trhu s obilím, kterou považuje za vážnou, žádá od státu hladký průběh intervenčního nákupu. Přebytky na trhu je odčerpáván intervenčním nákupem za cenu 101 euro, což je asi 3000 korun za tunu potravinářské pšenice.
Při loňské sklizni se výkup, který podle pravidel EU začíná od 1. listopadu, potýkal s nedostatkem skladů. Veleba proto soudí, že je nutné se vážně zabývat tím, zda postavit sklady, které by byly v rukou ,zemědělců. MZe chce od příštího roku podpořit zemědělce při budování skladovacích kapacit pomocí fondů EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down