13.11.2006 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příjmy podniků letos klesnou

I přesto, že čeští zemědělci zaznamenají letos historicky nejnižší produkci, zřejmě opět ukončí roční hospodaření se ziskem. Na zasedání výboru Zemědělského svazu ČR to řekl minulý týden ve Větrném Jeníkově jeho předseda Miroslav Jirovský.

Podle jeho slov přispějí ke kladnému výsledku především dotace, které se v porovnání s minulým rokem zvýší o pět procent. Příjmy farem v zemi budou však podle odhadu svazu nižší zhruba o jednu miliardu korun. Svaz předpokládá, že hrubá zemědělská produkce ve stálých cenách letos klesne na historické minimum - zhruba 66 miliard korun, přičemž loni to bylo o 7,6 miliardy více. Propad způsobuje především rychlý pokles objemu živočišné výroby. Tržby za devět rozhodujících komodit by podle svazu měly letos dosáhnout asi 70 až 71 miliard korun, což je nejméně za posledních osm let.
Platby a dotace plynoucí do zemědělství z EU a ze státní pokladny letos zřejmě převýší 26 miliard korun, nicméně Jirovský upozornil, že tyto peníze neslouží ke zvyšování mezd, nájemného či dividend. Větší díl padne na opatření, která požaduje Evropská unie - například na přebudování odpadových jímek nebo stájí pro hospodářská zvířata. Farmy na ně ročně vynakládají přes deset miliard. "Daleko větší náklady nás ještě čekají," podotkl s tím, že jen na splnění norem integrovaného povolení (IPPC) je podle svazu třeba investovat asi 5,5 miliardy korun.
Část dotací kompenzuje klesající farmářské ceny. Jirovský uvedl, že za prvních devět měsíců tohoto roku zemědělci za produkci dostávali v průměru o devět procent méně než před vstupem ČR do EU. Kvůli nižší úrodě nyní ceny některých komodit rostou - patří mezi ně především obilí, řepka nebo brambory. Naopak se snižuje výkupní cena cukrovky, mléka či prasat..
Snižování objemu zemědělské produkce u nás by mohl podle Jirovského zpomalit růst výkupních cen.. Podle něj mají domácí zpracovatelské firmy dostatečnou kapacitu. Za některé produkty ale nabízejí málo, a proto je farmáři raději prodávají za hranicemi, nebo ztrátovou výrobu omezí. Jirovský uvedl, že v exportu zemědělci vidí poslední možnost, pokud nemají šanci na dobré zpeněžení na českém trhu. "Potřebujeme, aby od zpracovatelů dostali obdobné garance cen jako třeba v Německu," řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down