18.01.2007 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příjmy zemědělců z unijních dotací se snižují s posilováním koruny

Zemědělci mají nižší příjmy z evropských dotací kvůli zpevňování koruny. V roce 2005 přišli v meziročním srovnání asi o dvě miliardy korun, v loňském roce asi o miliardu korun a letos by to mohlo být kolem 600 milionů korun, uvedl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Ztrátu z unijních prostředků přináší přepočet kurzem, v roce 2004 to bylo 32,4 koruny za euro, předloni asi 29,6 koruny a loni 28,3 koruny. Letos předseda očekává kurz zhruba 27,6 koruny.

Jirovský upozornil, že posilování koruny se odráží také v poklesu farmářských cen na českém trhu. Pokud kurz domácí měny zpevňuje, dovozy se zlevňují. Naopak při vývozu do zemí EU dostanou farmáři za vývoz v korunách méně.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič poukázal, že na druhé straně posilování koruny zlevňuje dovozy strojů, chemických přípravků a dalších výrobních vstupů zemědělců. Míní, že s tímto trendem by měli všichni podnikatelé počítat ve svých plánech. Kurz podle ministerstva zemědělství určuje Evropská unie. Vychází přitom z úrovně registrované Evropskou centrální bankou ke konci září a platí pak pro platby do září příštího roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down