09.06.2006 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příliš bílkovin i energie

Zejména úroveň cen, reklama, zdravotní osvěta, výše příjmů a nabídka na trhu mají podle Olgy Štikové z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky vliv na vývoj spotřeby potravin u nás. Od počátku devadesátých let klesla zejména obliba hovězího masa — ze zhruba 30 kg na osobu a rok na 18,3 kg v roce 1995 a deset kilogramů v roce 2005.

Méně konzumujeme i vajec — v roce 2004 to bylo pod 250 na osobu. Ne již tak důrazně jsme zanevřeli na vepřové maso — oproti asi 50 kilogramům v roce 1989 jej nyní každý z nás v průměru sní za rok zhruba 40 kg a tuto úroveň držíme od roku 2000. Naproti tomu se zvýšila konzumace ovoce, a to zejména z mírného pásmy, zeleniny a drůbežího masa. U ovoce a zeleniny je rozhodujícím faktorem kromě celkem příznivé ceny i snadná dostupnost čerstvé produkce po celý rok. Na zvýšení konzumace drůbežího masa má vliv nejen jeho velmi nízká cena, ale také široká nabídka jednotlivých částí. Spotřebitelé se také výrazněji orientovali na rostlinné tuky a oleje. Naopak klesla spotřeba brambor, rýže, mouky a výrobků z ní. Poměrně výrazné snížení zaznamenalo mléko a mléčné výrobky. Z 256 kg (v mléčném ekvivalentu) na osobu a rok v konci osmdesátých let se konzumace mléka a mléčných výrobků postupně propadla až na 180 kg. V posledních letech se jejich obliba opět zvyšuje. Jejich průměrná spotřeba dosáhla loni již 238 kg. S výjimkou poklesu konzumace mléka a mléčných výrobků byl posun ve spotřebě potravin z hlediska výživy většinou pozitivní. Snížil se podíl energie a tuků, a to zejména živočišných, naopak vzrostl příjem vitamínů. Přesto podle Ctibora Perlína z Výzkumného ústavu potravinářského stále neodpovídá skladba potravin průměrného obyvatele ČR zásadám zdravé výživy. Má totiž pořád vysoký obsah bílkovin i energie. Důležitý je i správný poměr mezi jednotlivými živinami. Zastoupení sacharidů ve stravě by se mělo, jak Perlín uvedl, pohybovat mezi 55 a 63 procenty, u tuků by to mělo být 25 až 30 procent a u bílkovin 12 až 15 procent. Zejména životní styl, skladba stravy a fyzický pohyb mají podle Štěpána Svačiny z I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy vliv na zdraví člověka. Méně výrazné jsou již vlivy genetické a úroveň zdravotní péče. U naší populace ohrožované cukrovkou, obezitou, nádory a cévními chorobami je důležité zvyšování konzumace ovoce a zeleniny a omezování na energii bohatých potravin. Podle označení výrobku se podle Svačiny orientují zejména nemocní lidé. Pokud najdou na obalu nápis, že je pro diabetiky, hypertoniky či lidi s cévním onemocněním, mohou takové potraviny nesprávně chápat i jako léčebné prostředky a konzumovat jich nadměrné a nevhodně velké množství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down