07.05.2001 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přímé dotace o miliardu chudší

Prostřednictvím přímých dotací poskytovaných podle zákona o zemědělství by mělo resortní ministerstvo v letošním roce vyplatit 2,47 miliardy korun. Proti loňskému roku je to zhruba o 1,3 miliardy korun méně. Některé podpory, především finančně nejnáročnější bionaftu, totiž přebírá Státní zemědělský intervenční fond. Zájemci se zatím mohli ucházet o dotace jen z několika titulů, hlavní kolo podávání žádostí mají ještě před sebou.

Letos poprvé mohli ovocnáři, chmelaři a vinaři žádat o dotace na vybudování kapkové závlahy, a to do konce dubna. Ministerstvo zemědělství na tento účel vyčlenilo 25 milionů korun. Žádosti o dotace na obnovu a výsadbu vinic, chmelnic a sadů prostřednictvím titulů 1.C. a, b podávali zájemci rovněž do 30. dubna. Po uzávěrce jsou již také některé podpory poradenství a vzdělávání, na které MZe rezervovalo 55 milionů korun, což je asi o sedm milionů méně než v minulém roce. Poslední dubnový den vypršel termín pro podávání žádostí o dotace na udržování genetického potenciálu osiv a sadby, kde může být vyplaceno 170 milionů korun, proti loňsku tedy přibližně o 9,4 milionu méně.
Do programu na využití biolihu jako alternativního paliva, kde byl termín přihlášek do 30. března, je podle Jiřího Felčárka z tiskového oddělení MZe zařazen jeden subjekt. Podporu výroby metylesteru řepkového oleje přiznalo ministerstvo 13 subjektům. Výrobu směsné bionafty stát podpoří 18 subjektům. O podporu z titulu 1.J Nepotravinářské využití zemědělské půdy se ale zajímalo více žadatelů. „Z 35 žádostí od 31 subjektů splnilo podmínky 32 žádostí podaných 29 subjekty,“ upřesnil Felčárek. Ministerstvo podle něho vyplácí výrobcům dotace na základě měsíčně uplatňovaných požadavků. „Pouze za první dva měsíce došlo k souběhu uplatnění požadavků na dotaci a peníze dostali příjemci do konce dubna,“ doplnil. Za první čtvrtletí bylo výrobcům MEŘO vyplaceno přes 78 milionů korun a výrobcům směsného paliva přes 103 milionů korun.
Ministerstvo ale neskrývá, že financování bionafty je v letošním roce, resp. do konce září, než začne nový podpůrný systém, značně omezeno. „Finanční limit je 465 milionů korun, což představuje podporu zhruba poloviční výroby metylesteru a bionafty proti loňsku. Aby se na českém trhu udržel alespoň omezený objem tohoto ekologického paliva, přistoupilo MZe ke stanovení měsíčních limitů výroby MEŘO jednotlivým výrobcům,“ řekl Felčárek. Daný stav není příznivý, uvědomuje si ministerstvo, neboť omezená produkce se negativně projevuje v ekonomice výrobců metylesteru a nedostatek bionafty na trhu vyvolává nespokojenost uživatelů. Zlepšení by podle MZe mělo přijít s novým systémem podpory výrobců MEŘO prostřednictvím SZIF. „Předpokládaný nákup 230 tisíc tun řepky z nové sklizně odpovídá rozsahu loňské produkce metylesteru a bionafty,“ doplnil Felčárek s tím, že MZe chce Oleoprogram podporovat ve stejné míře do roku 2005.
Jen necelý měsíc - do 31. května – je čas na podávání žádostí u titulů 1.G. – Podpora chovu dojených krav, 3.c. – Podpora využívání certifikované sadby brambor, 9.E – Školní závody – podpora praktického výcviku žáků učňovských zařízení, 10.A, B a C – Podpora vzniku a činnosti odbytových organizací výrobců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down