Přímé platby půjdou ve zjednodušeném systému

O tom, že naši zemědělci budou dostávat po vstupu do unie podpory v systému zjednodušených plateb je již prakticky rozhodnuto. Poprvé se v tomto smyslu o vyjádřil ministr zemědělství Jaroslav Palas uplynulé pondělí na valné hromadě Asociace soukromého zemědělství ČR.

Důvodem není jen skutečnost, že systém podpor, který patrně vyjde z projednávané reformy společné zemědělské politiky Evropské unie je podle Palase „mezi standardním a zjednodušeným“ a ze zjednodušeného se bude lépe na reformované proplácení peněz přecházet. Palas také přiznal zpoždění prací na platebních agenturách i na Integrovaném administrativním a kontrolním systému. Vybudování celého systému svěří ministerstvo firmě Siemens, která již podobný systém zavedla v Rakousku a bude jej dělat pro Maďarsko a Slovensko.
Zjednodušené platby mají nesporně své plusy a mínusy. Podle Palase lépe zajistí čerpání všech prostředků, které pro naše zemědělství vyčlení unie. Podrobná analýza dopadů na naše zemědělství zatím chybí a systém plateb bude nutné propracovat tak, aby neohrozil některé skupiny zemědělců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *