31.03.2014 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přínos ukáže až čas

Většina čtenářů našeho týdeníku, kteří reagovali na anketní otázku: Bylo sloučení Státní rostlinolékařské správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského správným krokem? odpověděla „ne “. Tuto variantu zvolilo více než 80 procent respondentů. Pouhých devět procent se přiklonilo k možnosti „ano“ a pět procent ke „spíše ano“.

Pisatel z okresu Rychnov nad Kněžnou se domnívá, že sloučením těchto dvou organizací vzrostou sice pravomoci Ústředního a zkušebního ústavu zemědělského, ale dojde ke snížení jejího celkového výkonu. Zemědělec z Frýdku Místku sice uvedl, že otázku správnosti kroku sloučení nedokáže zatím posoudit, ale hlasoval pro variantu „spíše ne“. „Buďto se nic nezměnilo (vlk se nažral a koza zůstala celá), nebo mají úředníci více práce. Čtenář z Jihlavska, který rovněž zvolil „spíše ne“ na svůj anketní lístek napsal, že vše ukáže až čas.  Naopak soukromě hospodařící rolník z Jičínska se domnívá, že sloučení těchto dvou ústavů bylo přínosem. Odůvodnil to tím, že daným krokem se zřejmě ušetří peníze a sníží se byrokracie. Zemědělec z okresu Hradec Králové, který rovněž zvolil variantu „ano“ míní, že  sloučení těchto ústavů vede ke snížení počtu mnoha organizací, které regulují a kontrolují zemědělce. „Tímto krokem se rovněž koncentrují informace,“ napsal. Další čtenářka z okresu Loučeň svoji volbu „spíše ano“ doplnila obavou o to, aby tyto sloučené organizace nebyly za rok opět rozděleny.

Ke sloučení Státní rostlinolékařské správy s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským došlo letos k 1. lednu. Státní dozor nad rostlinnou výrobou tak nyní zastřešuje jedna organizace. Sídlo ústavu je v Brně a jeho činnost je zabezpečována na pracovištích na území celé České republiky. Podle již dříve uvedených informací má sloučení institucí ušetřit státu takřka 100 milionů korun. Transformace si zároveň za loňský a letošní rok má vyžádat jednorázové náklady zhruba 23 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down