Priorita práce s kořeny – ENERGEN Fulhum Plus

Vedení porostů

Na začátku března jsme byli já - Jarda Mach, s Petrem Králem na cestě po Slovensku a rádi bychom shrnuli základní informace, které jsme tam viděli a stále platí. Začínali jsme na východě a postupně navštěvovali farmy v odlišných podmínkách a končili v Senici. Další týden jsme si udělali základní představu o porostech až po západní Čechy. Z těchto cest jsou naše zpravodaje, kde hovoříme o stavu různých porostů řepek a ozimých obilnin. A k tomu přidáváme naše doporučení, včetně používání přípravků ENERGEN.

Doporučení do slabších a poškozených řepek

V okamžiku, kdy budou mít rostliny listovou plochu v prvním růstu, doporučujeme 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS, k tomu 3 až 5 kg/ha plného listového hnojiva s dominancí fosforu, 5% močoviny a vyšší dávku bóru. Pokud by se Vám podařilo dávku FULHUMU rozdělit a společně s výživou provést opakovaně, bude účinek významně vyšší. Do velmi poškozených porostů řepek doporučujeme 5 kg/ha cukru. Použít molybden, tam kde má porost lžičkové listy. Rostliny budou potřebovat energii na opravy a čerpání cukrů z vlastních rezerv porosty silně zpomaluje v růstu. V řídkých porostech můžeme ve stejné dávce nahradit FULHUM přípravkem ENERGEN AKTIVÁTOR, který odvede stejnou práci, ale navíc podpoří větvení řepek a zahustí porost.

Doporučení do středních a silných řepek

Je z pohledu listové výživy prakticky stejné kvůli akceleraci porostu. Z přípravků ENERGEN můžeme použít sníženou dávku 0,25l Fulhum Plus pro lepší start porostu, ale hlavní aplikací pro takovéto porosty je plná dávka 0,5l na ha přípravku energen Stimul Plus, který po zesílení účinků v minulém roce odváděl skvělou práci, a právě tento přípravek bude mít v řepce nejlepší ekonomické výsledky z navýšení výnosů. Stimul Plus doporučujeme aplikovat v období 1. krácení (fungicidu) ve výšce porostu 15-40 cm. Stimul Plus má silný účinek jak na stimulaci jemného kořenového hlášení, tak i na nárůst nadzemní biomasy a také zlepšuje zabudování N do rostlin. Obsahuje 3DÉČKO a chrání dlouhou dobu porosty před přísušky.

Aktuálně již můžete provádět produkční přihnojení řepek 2. dávkou N a zároveň hlídat nálety krytonosců do porostů řepek (koncem 12. týdne pravděpodobné insekticidní ošetření).

Pšenice ozimá a ječmen ozimý

U obilnin je nutné upozornit na několik momentů ve vztahu k aktuálnímu stavu kořenů. Je opravdu nutné vzít rýč a udělat si důkladnou inventarizaci stavu kořenů na různých pozemcích, podívat se na porosty schované i větru vystavené plochy, zkontrolovat porosty na různých půdách i jednotlivé odrůdy. STAVY KOŘENŮ JSOU VELMI ODLIŠNÉ. Kdo to v tomto okamžiku podcení, může se najednou divit že 30 až 70 % ploch stagnuje v růstu. To se pak promítá do finální tvorby výnosu a tím pádem i do tvorby zisku.

Slabé a střední porosty pšenic a všechny porosty s mrazy poškozenou kořenovou soustavou

Doporučujeme 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS, dále 3 až 5 kg/ha mimokořenové výživy s dominancí fosforu, u porostů na velmi lehké půdě po uválení přidat mangan. Ranné výsevky, které bývají více poškozené mrazem a budou potřebovat energii na opravu můžeme ošetřit přidáním 5 kg/ha cukru. To jim pomůže urychlit růst v čase.

Výrazně lepšího výsledku dosáhneme, pokud dávku fulhumu rozdělíme na dvě a společně s výživou opakujeme

Jsou kořeny po mrazech živé, nebo jen zčásti?

 Toto uvidíme až fyzickou kontrolou. Pokud to zjistíme až v okamžiku, kdy pšenice „neporostou“ bude již zbytečně vytvořená velká výnosová ztráta.

Doporučení pro dobře odnožené, ale silně nevyrovnané porosty:

Mají stejné doporučení, s tím, že použijeme jenom jednu výše uvedenou aplikaci a 0,3 l/ha ENERGEN FULHUMU.

V dalších článcích, až k tomu dojdeme, budeme řešit krácení ozimých obilnin. Dále použití Stimulu do řepek a Fulhumu do jarních ječmenů a jarních pšenic.*

Pěkný den přejí Jarda Mach a Petr Král

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down