Prioritami budou adaptační opatření i světelné znečištění

Podpora posunu ve vyjednávání o klimaticko-energetickém balíčku Fit for 55 a adaptace na změnu klimatu budou patřit k hlavním tématům Ministerstva životního prostředí (MŽP) při nadcházejícím českém předsednictví EU. Zaměřit se chce také na ochranu biodiverzity, oběhové hospodářství či světelné znečištění. Uvedli to zástupci MŽP včera na tiskové konferenci v Praze. Ekologické Hnutí Duha považuje balíček Fit for 55 za málo ambiciózní. České předsednictví začne 1. července.

Náměstek ministryně životního prostředí Jan Dusík řekl, že v případě klimaticko-energetického balíčku je cílem podpořit vyjednávání a nalézt průsečík mezi postoji Rady Evropské unie a Evropského parlamentu, aby mohla legislativa být do konce roku projednána a vstoupit v platnost co nejdříve. Dusík je jedním ze zmocněnců za Česko pro jednání o životním prostředí během předsednictví. Klimaticko-energetický balíček Fit for 55 Evropská komise představila loni v létě. Opatření vyplývající z 13 legislativních návrhů by měla pomoci EU dosáhnout 55procentního snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 proti roku 1990 a uhlíkové neutrality do roku 2050. Fit for 55 navrhuje mimo jiné změnu systému obchodování s emisními povolenkami, uhlíkové vyrovnání na hranicích či změny ve využívání půdy a v lesnictví. Zahrnuje i podpůrná opatření, například vznik sociálního fondu či navýšení modernizačního a inovačního fondu. K adaptaci na změnu klimatu a ochraně a obnově biodiverzity Dusík řekl, že v Radě pro životní prostředí, jejíž neformální jednání v Praze bude 13. a 14. července, se bude řešit například problém odlesňování a nastavení pravidel udržitelného využívání lesních produktů. "Zde bychom chtěli finalizovat dohodu mezi radou a Evropským parlamentem," podotkl Dusík. "Druhým tématem je obnova ekosystémů," dodal. Zveřejnění návrhů od Evropské komise k tomuto tématu Dusík předpokládá v tomto týdnu, MŽP k němu v září uspořádá konferenci. Také o obnově ekosystémů bude podle Dusíka diskuse na pražském zasedání rady, stejně jako o ochraně a obnově půdy, k níž Evropská komise zveřejnila strategii loni. "My bychom chtěli všechna tato témata propojit," řekl Dusík. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) řekla, že úřad se bude tematicky věnovat i dopadům války na Ukrajině na životní prostředí. Zmínila, že zástupci MŽP mimo jiné povedou delegace za EU na mezinárodních konferencích souvisejících se životním prostředím.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down