26.06.2008 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prioritou bude i chov ryb

V souvislosti s rostoucí poptávkou po rybách a zároveň se snižující se nabídkou mořských ryb role hospodářského chovu ryb roste. O možných nástrojích na udržení konkurenceschopnosti aquakultury, jakými jsou například udržení kvality a zdravotních standardů rybích produktů, ochrana životního prostředí s důrazem na čistotu vody, jednali ministři zemědělství a rybolovu v Lucemburku. Výsledkem jednání je memorandum podepsané přibližně polovinou členských států EU.

„Pro Českou republiku se jedná o důležité téma, kterému hodlám věnovat pozornost i během našeho předsednictví. Hlavním cílem je podpořit další rozvoj akvakultury v EU a zvýraznit roli sladkovodní akvakultury, kde Česká republika patří k předním hráčům na trhu,“ komentoval ministr Gadalovič. Vedle klasických nástrojů na podporu a další rozvoj akvakultury, které mohou pomoci růstu produkce a spotřeby, to je marketingových a obchodních nástrojů, se na pořadu jednání objevila i další témata. Ministři se zabývali zjednodušením a zpřehledněním legislativy, udržením kvalitativních a zdravotních standardů produktů akvakultury a ochranou životního prostředí. Předmětem debaty byl rovněž rozvoj akvakulturních oblastí či udržení rovnováhy u některých dravců jako například u kormorána. Řádově polovina členských států EU včetně České republiky podepsala memorandum o akvakultuře. Evropská komise plánuje, že předloží své sdělení k akvakultuře na konci tohoto roku. Sdělení bude pak projednáváno během českého předsednictví v první polovině 2009.
Tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Petr Vorlíček připomněl, že pojem akvakultura představuje cílevědomé, plánované obhospodařování vodních ploch za účelem dlouhodobě stálých výnosů vodní fauny a flory. Významu začala akvakulturní technologie nabývat koncem 20. století v důsledku snížení výnosů tradičního rybolovu. Akvakultura je tedy alternativou k tradičnímu rybolovu a možným řešením pro výživu lidstva, zejména vzhledem k extrémnímu vymírání dnes lovených ryb během posledních let či desetiletí. První zmínky o odchovu ryb v akvakulturních farmách pocházejí z Číny z roku 460 př. n. l. V našich zemích byly první akvakulturou ve středověku založené rybníky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down