Prioritou je i propojování vodárenských soustav

Propojování vodárenských soustav, hledání dalších kvalitních zásob vody i projekty pro zadržení vody v krajině jsou prioritami ministerstev zemědělství a životního prostředí pro následující léta. Na dnešní tiskové konferenci ke Světovému dni vody to uvedli ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Nekula podotkl, že resort může v následujících letech na posilování a propojování soustav vynaložit přes miliardu korun ročně. Podle Hubáčkové se zároveň v dohledné době nepočítá se zvýšením poplatků za odběr podzemních a povrchových vod. Letošním tématem Světového dne vody jsou právě podzemní vody.

Za prioritu pro následující roky Nekula označil propojování vodárenských soustav, hledání dostatečných zásob vody k zajištění zásobování lidí pitnou vodou, ale i zajištění dostatku vody pro energetiku, zemědělství a průmysl. "Budeme v následujících letech vyčleňovat miliardu až miliardu a půl korun ročně v závislosti na připravenosti jednotlivých projektů," sdělil ministr k vodárenským projektům. Podle něho by letos mělo vzniknout až 90 kilometrů nových vodovodů, čtyři úpravny vod, deset vodních zdrojů a vodojemů, na které se napojí až osm tisíc obyvatel a 175 kilometrů kanalizace. "Budeme podporovat výstavbu rybníků a obnovu těchto vodních zdrojů," dodal ministr. Připomněl, že na protipovodňová opatření má jít letos zhruba miliarda korun z evropských peněz i domácích prostředků, zatímco loni to bylo zhruba 982 milionů korun. Hubáčková jako další z priorit označila i ústavní ochranu vody, neboť tento závazek obsahovalo programové prohlášení nynější vlády. Také ona zmínila potřebu udržení vody v krajině. Ministerstvo životního prostředí podle ní hodlá podporovat i výkup pozemků v projektech obnovy starých rybníků i koryt toků, kde jsou komplikace s vlastnickými vztahy. K dotazu na možné zvýšení cen za odběr podzemních a povrchových vod ministryně sdělila, že v dohledné době to není v plánu. Světový den vody byl vyhlášen na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji (UNCED) v Riu de Janeiro v roce 1992. Den se slaví každoročně jako připomenutí významu vody a potřeby udržitelného nakládání s vodními zdroji.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down