Případ bývalého šéfa státních lesů bude řešit Nejvyšší soud

Případem údajného podvodu bývalého generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda se bude zabývat Nejvyšší soud. Loni v listopadu ho sice krajský soud obžaloby pravomocně zprostil, státní zástupce ale podal proti verdiktu dovolání, píší dnešní Hospodářské noviny. Podle žalobce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 nedodržel konkurenční doložku. Szórád, který je od začátku letošního roku ekonomickým ředitelem Lesy ČR, vinu od počátku odmítá.

Podání dovolání v Szórádově kauze potvrdil deníku mluvčí královéhradeckého okresního soudu Tomáš Nypl. Kdy proběhne první líčení, není jasné, protože Nejvyšší soud dovolání ještě nedostal. "Podává se totiž prostřednictvím soudu prvního stupně, který musí provést některé nezbytné procesní úkony, například výběr soudního poplatku za dovolání," řekl novinám mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Szórád byl generálním ředitelem Lesů ČR v letech 2014 až 2018. V souvislosti s působením v čele podniku čelil dvěma trestním stíháním. Podle státního zástupce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 údajně nedodržel konkurenční doložku a začal pracovat pro soukromou lesnickou společnost LST dřív, než směl. Krajský soud v Hradci Králové ale Szóráda na konci loňského listopadu obžaloby z podvodu pravomocně zprostil.

Již na jaře 2021 státní zástupce zastavil stíhání Szóráda kvůli údajnému porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle kriminalistů poškodil státní podnik tím, že nabídl těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou kvůli kůrovcové kalamitě. I v této věci exředitel Lesů ČR jakékoliv pochybení odmítal.

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová uvedla, že firma zatím o pokračování kauzy u Nejvyššího soudu neví. "Určující je nyní pravomocný rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 30. listopadu 2022," sdělila Hospodářským novinám.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down