22.08.2006 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Případnou státní pomoc zemědělcům musí schválit Brusel

Podle Agrární komory bude mít standardní kvalitu nejvýše polovina produkce. Podle prezidenta komory Jana Veleby klesnou tržby zemědělců za obilí proto meziročně o tři až čtyři miliardy korun. Prezident to uvedl to na dnešním jednání se zástupci ministerstva zemědělství. Jak podotkl, je třeba řešit zejména zaorávky poškozených porostů. Nejhorší je prý situace na Znojemsku, kde bude zaoráno asi 1100 hektarů zničeného obilí. Komora ale žádá i náhrady za pokles příjmů za sklizeň, alespoň pro nejpostiženější farmáře.

Rezort bude podle svého mluvčího Tomáše Loskota situaci sledovat a další jednání bude následovat po skončení sklizně. O případné pomoci rozhodne tedy až příští vláda. Jakoukoliv státní pomoc však musí posoudit a schválit Evropská unie, zejména rada jejích zemědělských ministrů. Do budoucna by v podobných situacích mělo podle Veleby pomoci pojištění zemědělců proti vlivu mimořádných výkyvů počasí. To by pdle prezidenta mohl podporovat Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down