Příprava vodních děl a propojování vodárenských soustav pokračuje

Ne ve všech regionech jsou zdroje povrchových vod dostatečně kapacitní, proto Ministerstvo zemědělství připravuje stavbu vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku, víceúčelové nádrže Nové Heřminovy na Opavsku a soustavy vodních nádrží na Rakovnicku, jako jsou Senomaty, Šanov a Kryry. Od roku 2020 také poskytuje dotace na propojování velkých vodárenských soustav. Těmi je pak možné dostat pitnou vodu do míst, kde jí je momentálně nedostatek. Ministerstvo již takto podpořilo 63 významných projektů za více než miliardu korun. Informoval o tom ministr zemědělství Marek Výborný. 

Investuje se také do protipovodňových staveb, které rovněž chrání zdraví lidí i majetky před následky klimatických změn. Za dobu existence samostatného programu poskytlo Ministerstvo zemědělství jako dotace 21 miliard korun, díky čemuž se zásadně zlepšila ochrana více než 1,3 milionu obyvatel. Nyní se buduje například nový bezpečnostní přeliv na Orlíku a protipovodňová ochrana Bohumína. Podle Koncepce na boj se suchem má ministerstvo ročně vynakládat do těchto programů přes čtyři miliardy korun, pro letošek máme zatím ze státního rozpočtu zajištěny necelé dvě. Vedu proto jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou o možném posílení zdrojů a věřím, že se do konce srpna dohodneme. Navýšení rozpočtu je nutné, aby nebyla ohrožena příprava nebo výstavba protipovodňových opatření i propojování vodárenských soustav, které mají zásadní strategický význam,“ doplnil Marek Výborný. Ministerstvo zemědělství má také programy na zadržování vody v krajině, budování malých rybníků, tůní, nebo zalesňování vykácených ploch.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down