Přípravky na ochranu rostlin budou kvůli falzům značené čárovými kódy

Přípravky na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou označovat čárovými kódy s cílem omezit falzifikáty. Povolování části těchto prostředků bude jednodušší. Změny přináší novela rostlinolékařského zákona, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Novela zavádí označování přípravků na ochranu rostlin určených profesionálům dvourozměrnými čárovými kódy. Bez nich je nebude možné prodávat. Opatření má zabránit rostoucímu riziku černého trhu s těmito přípravky a jejich padělání. Údaje o pohybech přípravků po Česku se budou zaznamenávat do úložiště dat. Nový systém umožní jejich sledování v každém článku distribuce.
Systém by měl vést podle důvodové zprávy ke snížení nebezpečí škod na zdraví lidí a zvířat a na životním prostředí, které mohou vzniknout použitím nepovolených přípravků. Měl by zároveň přispět k lepší identifikaci zdrojů znečištění.
Zjednodušené povolování se bude týkat těch přípravků na ochranu rostlin, které byly povoleny podle předpisu EU pro trh jiného členského státu ze zóny, do níž patří i Česko. Úprava se dostala do novely se zdůvodněním, že vyžadovat u nich vyhodnocení rizik i v Česku je bezpředmětné. Český trh je navíc podle důvodové zprávy malý a firmám se zde nevyplatí přípravky registrovat. Senát neúspěšně prosazoval vypuštění tohoto zjednodušení. Argumentoval, že české úřady už nebudou nehodnotit zdravotní rizika těchto přípravků.
Novela také zavádí nová vymezení pro přemnožené organismy, které mohou působit hospodářské škody, a pro hranici škodlivosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down