Připravované nařízení vlády kvůli výplatě obnovitelných zdrojů energie je protiústavní

Připravované nařízení vlády, které by mělo umožnit výplatu obnovitelných zdrojů energie, je podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) protiústavní. Uvedl to včera mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Úřad se podle něj po případném přijetí dokumentu vládou pravděpodobně obrátí na Evropskou komisi se žádostí o výklad, zda je v souladu s evropskou legislativou. Podle dřívějších informací by se měli ministři dokumentem zabývat v pondělí 21. prosince.

V důvodové zprávě navrhovaného vládního nařízení, které připravilo ministerstvo průmyslu, je uvedeno, že podpora obnovitelným zdrojům energie má být přerušena pouze tehdy, když to bude požadovat Evropská komise. Do té doby se mají peníze vyplácet. Lisabonská smlouva ale jasně říká, že podpora je zakázána, dokud není povolena, poukázal Chvojka na rozpor. Návrh nařízení podle něj navíc vůbec neřeší to, zda jde o existující nebo novou veřejnou podporu. Nevypořádal se ani se závěrem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z ledna tohoto roku, dodal.

Nejvyšší kontrolní úřad na začátku roku oznámil, že odhaduje, že do roku 2030 náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší bilion korun a podstatnou část zaplatí tuzemští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině. Přestože od března jsou podepsány všechny protokoly, ministerstvo průmyslu nález NKÚ na vládu stále nepředložilo, uvedl Chvojka.

Státní podpora pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů představuje na příští rok 42 miliard korun. ERÚ v polovině listopadu ovšem rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *