Pořádáme ho společně s Farmou Chmel. Polní den u Vojtěcha Švarce je vždy o nových technologiích. Jsou zde zkoušeny postupy zakládání a vedení porostu, které vedou ke stabilizaci výnosových hladin v nepříznivém průběhu počasí. Vojtěch Švarc představí výrobky společnosti Italpolina.
Co uvidíte? V pásech je vyseto 28 odrůd pšenic. (LG Mocca, Sally, Gordian, Nemo, Grizzly, Lorien, Apostel, Partner, Baracuda, Chiron, Atuan, Johnson, Fenomén, Futurum, KWS Silverstone, Frisky, LG Orlice, Advokát, IS Conditor, VANESA, CENTURION, SOLINDO, SOMTUOSO, RGT ZORNICA, ASORY, TONNAGE, WPB CALGARY, KAMERAD). A 6 odrůd triticale. (CEDRICO, IS TITUS, TULUS, CLAUDIUS, CAPRICIA, AGOSTINO). Na pozemku uvidíte, které odrůdy nejlépe zvládly 6 týdnů přísušku na písčitohlinité půdě.
Na Pokusnické stanici v Lukavci uvidíte různé varianty vedení porostů v rámci odrůdových pokusů. V letošním roce nám šlechtitelé a prodejci poslali 17 odrůd pšenic, bez ohledu na kvalitu, o kterých si myslí, že jsou nejvýnosnější (johnson, hyking, gordian, asory, kamerad, partner, RGT DEPOT, RGT SACRAMENTO, SALLY, LORIEN, IS DIMENZIO, FRISKY, LG MOCCA, TONNAGE, SOLINDO, FENOMEN, KWS SILWERSTONE).
OVLIVNĚNÍ PRODUKTIVITY KLASU PO SRÁŽKÁCH
Pšenice ozimá, ozimý krmný ječmen, triticale
Máme v průměru ještě 10 dní na ovlivnění produktivity klasu pšenic. Nyní po květnových srážkách začínám slýchat slova, že teď je to dobrý, teď to už nějak doběhne, protože spadla voda, začala mineralizace dusíku v půdě a zrna se naplní sama.
Proč tedy má stále smysl použít Energen Aktivátor Plus?
Protože porosty se růstově daly do pohybu, rozběhl se vodní provoz a fotosyntéza nabrala dynamiku. Právě v takovémto okamžiku, kdy jsou skutečně asimiláty v rostlině v pohybu to má smysl. A že probíhá mineralizace? AKTIVÁTOR podpoří i tvorbu kořenů, a to zvětší příjem živin z půdy. Porosty budou dobře reagovat.
Co je ale hlavní, je skutečnost, že je k dispozici velká suma asimilátů a k tomu i půdních živin, které můžeme směřovat tímto zásahem do klasů. Při aplikaci s posledním fungicidem nebo insekticidem nyní zvýšíme HTZ a dusíkaté látky. A protože AKTIVÁTOR obsahuje i 3DÉČKO, provedeme preventivní opatření na zadržení vody v rostlině.
Doporučujeme využít i doplňkové mimokořenové výživy a dodání energie. To bylo v loňském roce u agronomů, kteří použili v horku a suchu mimokořenovou výživu rozhodující. A pokud bude dostatek vláhy, může výživa účinek AKTIVÁTORU i zdvojnásobit.
Jakou výživu doporučujeme k AKTIVÁTORU? Vzhledem k letošní dlouhodobé deficienci fosforu doporučujeme 1,5 kg/ha P2O5. Potřebnou síru můžeme doplnit třeba 5 až 7 kg/ha síranu amonného. A protože doba plnění zrna je jedním z energeticky přirozeně nejnáročnějších období, používají někteří agronomové již několik let 5 kg cukru na ha. Můžete přidat i 0,3 l/ha zinečnatého hnojiva.
Podrobnosti k pšenicím naleznete zde ve videu.
Agronomové se mne ptají na kapalnou močovinu. K tomuto datu doporučuji silně šlápnout na brzdu a nepoužívat kapalnou močovinu na list. Dostal jsem informaci, že hladina UV záření se toto jaro pohybuje od 1,5 do 2násobku desetiletého průměru. To zvyšovalo účinek trinexapacethylu, to může způsobit mnohá popálení jak močovinou, některými fungicidy nebo jejich kombinacemi s insekticidy.
Jarní sladovnické ječmeny – Energen Fruktus Plus
FRUKTUS je náhradou „3DÉČKA“ do sladovnických ječmenů – zadržuje stejně silně vodu v rostlině, zvyšuje HTZ, celkovou produktivitu klasu a mírně snižuje obsah dusíkatých látek.
S posledním fungicidem připomínáme 0,5 l/ha „FRUKTUSU“. Touto aplikací se také ovlivní snížení obsahu dusíkatých látek, zvýší produktivita a plnost klasu, odolnost k suchu i tvorbu kořenů. Důležitým účinkem je i snížení propadu zrna pod sítem. Na příklad na videu, se můžete podívat zde.
Mák – rýsuje se zajímavá výkupní cena, proto má smysl usilovat a vysokou výnosovou hladinu.
Od fáze prorůstání listových růžic až do počátku vybarvování poupat máku doporučujeme 0,5 l/ha ENERGEN STIMUL PLUS, který podpoří tvorbu kořenů. To povede k dalšímu vyrovnání a zesílení porostů. Až 4x zvýší příjem a zabudování nitrátové formy dusíku do aminokyselin. Tím se výrazně zvyšuje dynamika růstu porostů. Obsahuje 3Déčko a proto dlouhodobě ovlivní zadržení vody v rostlině a tvorbu energeticky bohatých látek jako zásobu pro horší období.
Cukrová řepa – tam, kde spadlo dostatek vody můžeme měnit metodiky.
V červnu doporučujeme 0,5 l/ha ENERGEN STIMUL PLUS pro podporu nárůstu hmoty, čtyřnásobně zvýší příjmu a zabudování nitrátové formy dusíku a obsahuje 3DÉČKO, takže zadržuje vodu v rostlině. Podpoří i vyrovnání porostů.
Tam kde byly květnové srážky nad 80 mm, můžeme do cukrové řepy jednorázově použít v první polovině června ENERGEN FOLIAR PLUS. Pokud by takovýto dostatek vody pokračoval, můžeme aplikaci opakovat. Tím silně zvýšíme tvorbu chlorofylu a zvětšíme listovou plochu. Zvětšením velikosti a výkonu listové plochy významně ovlivníme tvorbu výnosu i cukru. Velmi důležitá je i podpora aktivity nitrátreduktázy, která příznivě ovlivňuje práci rostliny s dusíkem. Pokud je dostatek až nadbytek vláhy, nemáme do cukrové řepy v červnu nic lepšího.
Video s upozorněním na nálet makadlovky můžete vidět zde.
Kukuřice – regenerace po mrazech, dodání energie pro opravy a včasná aplikace.
Do nepoškozených porostů budeme jako vždy doporučovat od 3. do 5. listu 1 l/ha ENERGEN APIKÁL. Do porostů, které byly zasažené mrazem budeme doporučovat 0,5 l/ha ENERGEN APIKÁL a 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS.
Brambory –reagují výborně na stimulaci a jejich ošetření má vždy vysokou návratnost
Ve fázi od BBCH 20 do fáze BBCH 30 brambory výborně reagují na podporu tvorby kořenů. Doporučujeme 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS. Na počátku kvetení můžeme současně ovlivnit zadržení vody v rostlině, podporu růstu a razantní zvýšení odolnosti k houbovým onemocněním aplikací 0,5 l/ha ENERGEN CLEANSTORM.
Sója – v počáteční fázi růstu výborně reaguje na podporu tvorby kořenů
Do počáteční fáze doporučujeme ENERGEN APIKÁL v dávce 0,5 l/ha. APIKÁL obsahuje stejné množství huminových látek jako FULHUM, takže má stejný účinek na kořeny. Paralelně zvyšuje apikální dominanci porostu a podporuje nasazení spodních pater výše nad zemí.
Nezapomínejte preventivně přidávat do aplikací 3Déčko.
Chraňte si vodu, co vám spadla v rostlinách. Rostliny, které mají vodu, rychle rostou a mají rozběhnutý odpar vody.
Naučte je brzdit. Protože když přijde přísušek, ztratí té vody moc.
A 0,1 až 0,2 l/ha 3Déčka není na to, co umí, vysoký náklad.
Pěkný den přejí Jarda Mach a Petr Král.