08.08.2013 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připravuje se vydání prvních lesů církvím

Schyluje se k vydání prvních lesů církvím, jedná se o 894 hektarů, a to ve Středočeském a Karlovarském kraji. Lesy ČR v současnosti připravují k podpisu tři dohody o vydání těchto lesních pozemků. Lesy ČR evidují dosud 445 výzev od církví a náboženských organizací; identifikována je z nich zhruba polovina, která se týká 63 000 hektarů, sdělil mluvčí Zbyněk Boublík.

"Dosud nebyly uzavřeny žádné dohody o vydání lesních pozemků. V současné době jsou však připraveny k podpisu tři dohody o vydání lesních pozemků, k jejichž platnému uzavření je nezbytný souhlas orgánu státní správy," uvedl Boublík.
Lesy ČR blokují pro restituce asi 142.000 hektarů lesů, což je asi 11 procent porostů, které spravují. Římskokatolická církev si stěžovala, že církevní restituce provázejí komplikace, a to zvláště v Lesích ČR. "Povinné osoby reagují tak, že dělají průtahy, proti dikci zákona žádají o doplnění výzev a vytváří všemožné obstrukce, což platí zvláště pro Lesy ČR," uvedl generální vikář českobudějovické diecéze Adolf Pintíř v Katolickém týdeníku. .
Podle dřívějších vyjádření pozemkového úřadu by stát mohl církvím vrátit až 30 000 hektarů zemědělské půdy. Podle pozemkového úřadu by se mohlo vrátit také takřka 900 budov a staveb, z nichž více než 300 představují zemědělské objekty. Restituce se vztahují také asi na 120 bytových domů, tři kláštery, stejný počet zámků a několik set rybníků.
První pozemky už církve dostaly. Krajské pozemkové úřady připravují další desítky smluv o vydání majetku, schváleno bylo nejméně osm dohod o vydání, které se týkají 25 pozemků o celkové výměře 18,3 hektaru. Žádala o ně vesměs římskokatolické církve, ale také Českobratrská církev evangelická.
Státní pozemkový úřad eviduje 524 výzev ke navracení majetku od církví, církevních a náboženských organizací. Podle webu úřadu požádaly církve zatím o 11 273 pozemků. Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 30MB (6% of 500MB)