Připravují trestní oznámení

Český svaz včelařů připravuje trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli kauze antibiotik v medu. Uvedla to minulý týden po jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou předsedkyně této organizace Jarmila Machová. Podle ní se přimíchával ukrajinský med s rezidui nedovolených antibiotik do českého medu a ten byl deklarován jako český. Na začátku února se kvůli tomu sejde valná hromada společnosti Včelpo, která chce přijmout systémové změny, aby se situace neopakovala.

„Nebudeme dovážet a nechceme dovážet zahraniční medy. Chceme zpracovávat český med, ale ne jako úplně hlavní výrobu, kterou chce Včelpo provádět, ale bude to součást“ prohlásila Machová s tím, že firma by se měla více zaměřit na produkty například z mateří kašičky než na med samotný. Měla by i více pomáhat českým včelařům. Historicky Včelpo existuje od roku 1979 a jako hospodářské zařízení mělo právě plnit funkci služby včelařům, nikoliv nakupovat zahraniční med. „Tedy tato cesta je špatná. My se chceme vrátit zpátky, chceme sloužit včelařům,“ konstatovala. Ministr informoval, že na schůzce probírali situaci ve společnosti Včelpo, které svaz vlastní. Celou situaci by měla prošetřit auditní komise a na valné hromadě by měl být vyhodnocen další postup. „Chtěl bych vědět, že kroky, které udělají, směřují opravdu k nápravě tohoto stavu a mít nějakou jistotu, že finanční prostředky, které tímto směrem poskytujeme, nemohou být v ohrožení,“ řekl.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down