19.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přirozenou alternativou je biometan

Mohou být biometanové projekty výhodnější než výroba elektřiny a tepla? Skloňování alternativ pro český energetický mix ještě zesílilo v souvislosti s aktuální debatou o možném omezení dodávek ruského plynu. Jednou z jeho nejpřirozenějších alternativ je biometan, který v Česku podle odborníků může nahradit až 5 % současné spotřeby. Logicky se tak dostává do popředí úvaha o rozšiřování zemědělských bioplynových stanic o úpravu bioplynu na biometan. Mohou být takové projekty rentabilní?

Naše investiční skupina EFG provozuje bioplynovou stanici v Rapotíně, která je od roku 2019 jedinou v České republice, jež vtláčí biometan do plynárenské distribuční sítě. Hned na úvod je dobré říct, že investice, které si vyžádala výstavba jednotky upgradingu v EFG Rapotín BPS, jsme byli schopni zhodnotit bez jakékoli dotace na biometan.

Dobrou zprávou je to, že na rozdíl od našich začátků se nyní dalším výrobcům biometanu rýsuje i státem garantovaná podpora výroby biometanu, což může přinést další výhody. Ještě lepší je ale to, že se dá z biometanového projektu těžit i bez ní a nemusíte na ni nutně spoléhat. Je potřeba vědět, co vás čeká a pečlivě zvážit možnosti výroby.

Certifikace jako cesta k rentabilitě

Naše stanice EFG Rapotín BPS pracuje v kontinuálním mezofilním režimu (okolo 40 °C) a má povolení na zpracování 30 000 tun bioodpadu za rok, což odpovídá produkci asi 5 000 000 Nm³ bioplynu a 23 000 tun organicko-minerálního hnojiva. Druhým naším zařízením je bioplynová stanice ve Vyškově, kde se chystáme instalovat technologii upgradingu v tomto roce, opět bez jakýchkoliv dotací nebo provozních podpor.

Pro úspěch projektu upgradingu v Rapotíně bylo klíčové, že jsme byli schopni zobchodovat vyrobený biometan do zahraničí za vyšší prodejní cenu než v ČR. Pro tento obchod jsme potřebovali získat certifikát ISCC (International Sustainability and Carbon Certification), který, zjednodušeně řečeno, určuje uhlíkovou stopu a úsporu emisí vyrobené energie v podobě bioplynu, resp. biometanu.

EFG Rapotín BPS v číslech
·       Kapacita zpracování 30 000 t odpadu/rok.
·       Produkce energie pro asi 2000 domácností.
·       Produkce elektrické energie 4,2 GWh/rok.
·       Produkce tepelné energie 7200 GJ/rok.
·       Produkce biometanu 13 GWh/rok.

Na začátku celého procesu certifikace je substrát pro BPS, tedy jeho druh, uhlíková stopa dopravy a zpracování v návaznosti na produkci bioplynu. Jedná se o složitý proces sběru dat, vytvoření metodiky, školení zaměstnanců a evidence vstupního substrátu pro výrobu surového bioplynu a následně výroby certifikovaného biometanu, který lze prodat na zahraničním trhu, kde je o biometan poměrně velký zájem. Emisní hodnoty zjištěné při certifikaci mají zásadní vliv na výslednou výkupní cenu biometanu.

Společnost EFG pro účely certifikace využila služeb dceřiné společnosti EFG Engineering, která se této činnosti přípravy BPS na audit věnuje.

Co zvážit při rozhodování?

V rozhodování o smysluplnosti rozšíření bioplynové stanice o upgrading bioplynu na biometan hrají významnou roli tyto faktory:

  • vzdálenost od DS (ideálně do 2 km);
  • investiční náklady technologie upgradingu;
  • dostupnost substrátů pro výrobu bioplynu;
  • náklady na tyto substráty;
  • výkupní cena za vyprodukovaný biometan.

Z naší zkušenosti vnímáme především cenu substrátů a výkupní cenu biometanu jako klíčové faktory, kterým by při zvažování projektu upgradingu měla být věnována velká pozornost.

Instalace upgradingu může být také přínosná pro bioplynové stanice, které mají potenciál navýšit produkci bioplynu, a nebo bioplynky s dosluhujícími nebo problematickými kogeneračními jednotkami.

V neposlední řadě může být také rozšíření stávající stanice o výrobu biometanu dobrou přípravou na dobu, kdy bioplynové stanici vyprší podpora ve formě zeleného bonusu.

Zkušenosti pro projekt upgradingu

Nejsme pouze investory a provozovateli bioplynových stanic (BPS Rapotín, BPS Vyškov). Skupina EFG řídí v rámci svých dceřiných projektů celý proces výroby energie od získání substrátu až po prodej energetických komodit. Zaměřujeme se na obchod s energií (elektřina, teplo, biometan) vyprodukovanou v našich vlastních zařízeních. Zajištujeme také rozmístění a svoz vlastních kontejnerů na bioodpad ve svozových lokalitách: Olomoucký, Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský kraj.  

Přemýšlíte o instalaci upgradingu a výrobě biometanu ve vaší bioplynové stanici? Přijeďte se podívat, jak vyrábíme biometan v Rapotíně, a prodiskutovat vaše možnosti výroby biometanu s odborníky.*

Kontakt:
Ing. Alena Hanušová
a.hanusova@efg-holding.cz.
Více informací o našich
službách v oblasti přípravy
projektů upgradingu:
efg-engineering.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down