Přísnější podmínky na ochranu zemědělské půdy

Od roku 2018 by mělo být v ochranném režimu před erozí 25 procent zemědělské půdy, nyní je v něm okolo 12 procent. Budou se zpřísňovat podmínky, které mají zemědělci kvůli erozi dodržovat, pokud je nedodrží, budou se jim krátit dotace. Uvedl to na setkání s novináři náměstek ředitele Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) Ivan Novotný. Stát plánuje i zpřísnění podmínek pro plochy v ochranném režimu. Například roční ztráta půdy bude moci být do 17 tun na hektar na hlubokých a středně hlubokých půdách, na mělkých pak půjde o čtyři tuny z hektaru. V současnosti je limit 30 tun na hektar.

Spolu s přísnější ochranou zemědělské půdy stát zjednodušuje možnost, jak si mohou zjistit, zda je dodržují, případně menší eroze dosáhnout. V tzv. protierozní kalkulačce budou moci zadat své plánované osevní postupy. Aplikace jim pak na základě několika údajů vypočítá, zda standardy naplní. Výhodou kalkulačky by také mělo být, že pokud to v konkrétní lokalitě povolí, budou moci zemědělci pěstovat i takové plodiny, které nejsou například v místech s opakovanou erozí povolené. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky ministerstvo upustilo od povinného zvýšení počtu plodin, které pěstitelé na polích mají. "Pestrost osevních postupů není rozhodně malá," sdělil Jurečka.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down