06.04.2009 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příspěvek začínajícím včelařům

Olomoucké hejtmanství poskytne začínajícím včelařům z regionu dotace na nákup základního vybavení a včelstev. Na příspěvky vedení kraje vyčlenilo půl milionu korun. Poprvé hejtmanství poskytlo chovatelům včel peníze loni kvůli úbytku včelstev v regionu, sdělil náměstek hejtmana Pavel Horák.
O příspěvek si mohou do konce měsíce požádat začínající chovatelé starší 18 let. Dotace může dosáhnout až 15.000 korun. Za peníze si úspěšní žadatelé budou moci pořídit úly, včelstva, ochranné obleky a další pomůcky.

Loni, kdy kraj vyplácel včelařům příspěvky poprvé, mohli o dotaci žádat i stávající chovatelé. "Vzhledem k tomu, že letos je situace z hlediska podílu včelstev napadených varroázou lepší než loni, od podpory stávajících včelařů jsme upustili," uvedl náměstek hejtmana. Podíl včelstev napadených roztočem Varroa destructor klesl letos v tuzemsku proti loňsku téměř o polovinu. Státní veterinární správa v loňském a předloňském roce zjistila výskyt původce onemocnění u 80 procent včelstev, letos jich bylo škůdcem napadeno 42 procent. Horák doplnil, že cílem Olomouckého kraje je zvýšit počet včelstev v regionu, zlepšit jejich opylovací službu a omladit stavy chovatelů. Loni hejtmanství rozdělilo mezi stovku úspěšných žadatelů o dotaci milion korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down