27.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příspěvky za hospodaření v LFA začnou přicházet na účty příští týden

Příští týden začnou zemědělcům přicházet na účty první letošní podpory, a to vyrovnávací příspěvky za hospodaření v méně příznivých oblastech (LFA). Snahou ministryně zemědělství Mileny Vicenové je, aby se vyplacení všech druhů podpor poskytovaných za letošní rok co nejvíce urychlilo, uvedla mluvčí ministerstva Táňa Králová.

Státní zemědělský intervenční fond vydal 5,5 tisíce rozhodnutí na výplatu plateb LFA ve výši 1,9 miliardy korun. Celkem přijal téměř 9,3 tisíce žádostí o 2,9 miliardy korun, upřesnila mluvčí.
Finanční prostředky v rámci jednotné platby na plochu (SAPS) začne fond rozesílat hned od 1. prosince, jak stanoví pravidla Evropské unie. Od poloviny listopadu budou již zemědělcům přicházet rozhodnutí o výplatě těchto stěžejních plateb, které celkem představují 8,8 miliardy korun, slibuje ministerstvo. Přesnou sazbu této dotace na hektar zveřejní ministerstvo zemědělství začátkem listopadu, tedy ve značném předstihu, než ukládá Evropská unie do 31. listopadu, řekla Králová.
Na výplatu plateb SAPS bezprostředně naváže poskytování národních doplňkových plateb, kde první rozhodnutí začnou zemědělcům přicházet od poloviny prosince. Prostřednictvím doplňkových plateb dostanou zemědělci zhruba šest miliard korun, uvedla dále Králová.
Podle ministryně Vicenové by se mělo urychlit vyplácení podpor v rámci agroenvironmentálních opatření a neměly by se opakovat prodlevy, které nastaly při vyřizování těchto dotací za loňský rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 42MB (8.4% of 500MB)