Příští rok začne Norsko budovat banku semen všech druhů zemědělských plodin

Banku semen všech známých druhů světových zemědělských plodin hodlá vytvořit Norsko uvnitř hory na svých arktických ostrovech Špicberky, sdělil spoluautor projektu Geoff Hawtin. Podle něj je dnes ve světě asi 1400 bank obsahujících vzorky semen zemědělských plodin, velká část z nich je ale umístěna v zemích, které jsou buď politicky nestabilní, nebo jsou ohrožovány přírodními pohromami. Norská vláda hodlá s budováním jeskyně začít příští rok.

V jeskyni soudného dne by semena měla přežít i případné globální katastrofy jako jadernou válku či přírodní neštěstí, jež by zničila jinak veškeré pozemské zdroje potravin, píše se na internetových stránkách BBC. Norská vláda zahájí vrty v pískovcové hoře na sněhem a ledem pokrytých Špicberkách, které jsou součástí souostroví Svalbard a nacházejí se asi 966 kilometrů od severního pólu.
Věčně zmrzlá půda by měla zajistit v jeskyni stálou teplotu pod bodem mrazu, navíc budou semena chráněna metr silnými zdmi z železobetonu a dveřmi odolnými proti výbuchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *