Přívalové deště zasáhly Vysočinu

Povodňová komise kraje hodnotila vývoj situace na Vysočině, kterou zasáhly prudké přívalové deště spojené s lokálními povodněmi. Řešila se především situace na vodním díle Mostiště u Velkého Meziříčí a v obci Těchobuz na Pacovsku. Informovala o tom Eva Neuwirthová z odboru sekretariátu hejtmana Krajského úřadu kraje Vysočina.

Během včerejšího odpoledne spadlo v povodí nad vodním dílem Mostiště lokálně i více než 100 mm srážek. Přítok vody do přehrady byl v nočních hodinách na úrovni stoleté vody, což výrazně přesahuje třetí stupeň povodňové aktivity. Odtok se však podařilo snížit a udržet na úrovni druhého stupně povodňové aktivity (dvouletá voda, úroveň neškodného odtoku). U přehrady je nyní užíváno z preventivních důvodů regulované upouštění.
Včerejší přívalové deště zkomplikovaly život i na dalších místech Žďárska v obcích Kněževes, Křižanov, Ostrov nad Oslavou, Bohdalov, Radostín nad Oslavou, Vlkov a Bory. S problémy v souvislosti s deštěm se potýkalo také Pelhřimovsko, kde byla nejvíce zasažena obec Těchobuz. Hráz tamního rybníka Loudal nevydržela nápor vody a došlo k jejímu protržení. Hasiči preventivně evakuovali pět lidí, škody na majetku se průběžně sčítají. „Hasiči včera zasahovali na území kraje asi u šedesáti případů v souvislosti s přívalovým deštěm. Zapojeno bylo 53 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Od 28. června do 2. července evidujeme 183 událostí, na kterých se podílelo 243 jednotek požární ochrany,“ shrnul situaci ředitel krajských hasičů Drahoslav Ryba.
Hasiči během dnešního dne zmapují potřeby zasažených obcí a na základě jejich požadavků poskytnou například dezinfekční prostředky nebo vysoušeče. „Předpokládáme, že v celém kraji budeme potřebovat přibližně 150 kusů vysoušečů. O ty dnes požádáme Správu státních hmotných rezerv,“ doplnil ředitel Ryba

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *