14.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Privatizace Budějovického Budvaru pomalu startuje

Ministerstvo zemědělství připravuje první krok v privatizaci národního podniku Budějovický Budvar na akciovou společnost. Podle týdeníku Euro se chystá vypsat výběrové řízení na poradce, který by měl státu pomáhat.

Jak uvedl ministra zemědělství Petr Gandalovič, měl by tento konzultant nabídnout špičkový právní tým s rozsáhlými zahraničními zkušenostmi. "Proces transformace musí garantovat nejlepší právní firma, pokud možno se světovým renomé, která je schopna poskytnout i patřičné garance," řekl. Ministr si uvědomuje, že ve hře je právní kontinuita firmy a vlastnická práva ke značkám Budějovický Budvar, Budweiser Budvar a dalším. Mnohé podle týdeníku nasvědčuje tomu, že transformaci bude nutné uskutečnit zvláštním zákonem. Právě právní rizika totiž byla v minulosti zásadním důvodem, proč Budvar zůstal jako jediná firma u nás národním podnikem. "Transformace nebyla skutečně zahájena kvůli neuzavřeným známkoprávním sporům," potvrdil mluvčí Budvaru Petr Samec. Jakoukoli právní chybu by mohl ve svůj prospěch využít americký koncern Anheuser Busch, který s Budvarem vede ve světě řadu sporů o právo užívat značku Budweiser Beer, Bud a další. Spor se táhne už přes sto let. Gandalovič očekává, že transformace na akciovou společnost by mohla trvat zhruba rok. Bude však záležet hlavně na tom, k jakým závěrům dojde objednaná právní analýza a jaké kroky poradce státu doporučí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down