31.08.2009 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Privatizace budov

Zemědělci sdružení ve Svazu marginálních oblastí (SMO) mají stále větší problém se zablokovanou privatizací zemědělských budov, které dnes po bývalých státních statcích vlastní prostřednictvím Pozemkového fondu ČR (PF) stát. Uvedl to předseda SMO Milan Boleslav s tím, že farmáři tak nemohou hospodařit ve vlastním a musí zůstávat nájemci těchto objektů, i když by si je rádi koupili.

„Rovněž na ně nemůžeme čerpat peníze na rekonstrukce z Programu rozvoje venkova a tyto stavby tak bohužel nuceně patří k těm, které náš venkov rozhodně nekrášlí,“ podotkl. Za největší problém Boleslav považuje to, že ačkoliv farmář nemůže tyto budovy rekonstruovat, stát po něm vyžaduje plnění zákonných požadavků na stav budov a bezpečnost jejich provozu z hlediska životního prostředí a dodržování pravidel vyplývajících z environmentální legislativy. Svaz proto apeluje na ministra zemědělství, aby se zasadil o urychlení řešení tohoto vleklého problému. „Právě takové komplikace zatěžují už tak problémovou živočišnou výrobu a přispívají ke snižování stavu zvířat,“ zdůraznil Boleslav. Podle PF se schvalování přímých prodejů budov pozastavilo 30. dubna 2007. Důvodem bylo zjišťování jejich slučitelnosti s pravidly Evropské unie. Ministerstvo financí nyní v součinnosti s ministerstvem zemědělství a PF připravuje novelu příslušného usnesení vlády, která by měla být schválena během září. „Jakmile bude novela usnesení vlády ČR schválena, bude neprodleně pokračováno v privatizaci majetku státu ve správě PF,“ přislíbil tiskový mluvčí PF Michal Bureš.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down