22.07.2008 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Privatizovat Budvar tato vláda nestihne

Vláda do konce svého řádného funkčního období nestihne dokončit privatizaci národního podniku Budějovický Budvar. Řekl to dnes v rámci své návštěvy na ministerstvu zemědělství premiér Mirek Topolánek.

MZe chce Budvar, který je třetím největším domácím výrobcem piva a posledním státním pivovarem, nejprve transformovat na akciovou společnost, což by mělo umožnit jeho budoucí prodej.
Topolánek dnes po jednání s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem novinářům řekl, že o transformaci Budvaru na akciovou společnost lze uvažovat nejdříve letos na podzim, kdy bude mít vláda k dispozici právní analýzu případné privatizace pivovaru a také garanci zachování nynější pozice Budvaru v rámci známkoprávních sporů s americkou skupinou Anheuser-Busch.
"Vzhledem k termínům a lhůtám, které takový proces vyžaduje, tak se obávám, že už to nebude tato vláda, která tento podnik dá k privatizaci. A i kdyby to udělala, tak určitě ten proces nedokončí. My nemíníme dělat kroky, které jsou nestandardní, a je to vidět na všech těch privatizacích, které jsme zatím dělali," prohlásil Topolánek.
Opatrný je při stanovení termínu privatizace Budvaru i ministr Gandalovič. "Rozhodně to nebude tento rok a je otázka, zda to bude v roce příštím, kdy bude Česko předsedat EU. Rok 2010 se ponese ve znamení volební kampaně," řekl již v lednu Gandalovič, který ale v dlouhodobém horizontu prodej pivovaru připouští. "Do Budvaru by měl vstoupit strategický partner. Osobně si myslím, že stát žádný pivovar vlastnit nemusí," míní Gandalovič.
S transformací národního podniku Budějovický Budvar na akciovou společnost poradí ministerstvu zemědělství sdružení firem v čele s Advokátní kanceláří Kříž a Bělina. "Cílem je nalézt optimální postup transformace Budějovického Budvaru z hlediska ekonomického a právního a následná implementace zvoleného postupu transformace národního podniku na akciovou společnost bez přerušení právní kontinuity, nejlépe formou zvláštního zákona," uvedl již dříve mluvčí MZe Petr Vorlíček.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down