Pro český trh chceme pomazánkové máslo

„Chceme zachovat označení pomazánkové máslo, na které jsou spotřebitelé zvyklí už desítky let. Pro zákazníka je to pojem, pro výrobce zavedená marketingová značka. Česká republika podporuje výrobu tradičních výrobků, a proto i nadále považuje za oprávněné užívat pro tradiční výrobek tradiční název,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa. „Právě tím, že výrobek je tradiční a zákazníci dobře znají jeho parametry, nemůže dojít ke klamání spotřebitele. Navíc uznání označení chceme jen pro český trh."

Boj za pomazánkové máslo Česká republika nevzdává a vyčerpá všechny možnosti, aby zvrátila současné negativní stanovisko Evropské komise, poznamenala mluvčí ministerstva Tereza M. Dvořáčková. Pomazánkové máslo lze považovat za zaručenou tradiční specialitu podle platné legislativy Evropské unie. Odmítnutí udělit pomazánkovému máslu právo užívat logo zaručené tradiční speciality považuje Česko za diskriminaci, dodala.
Evropská unie rozhodla, že pomazánkové máslo neuzná jako zaručenou tradiční specialitu. Jde tak o vůbec první českou žádost od našeho vstupu do Evropské unie, která u Evropské komise narazila na odmítavý postoj. Podle Evropské komise je označení „pomazánkové máslo“ klamavé a jako takové nemůže být chráněno jako zaručená tradiční specialita. Již více než pět let trvá tento spor s Evropskou komisí. Podle bruselských norem by totiž označení „máslo“ měly používat jen výrobky s podílem mléčného tuku větším než 39 procent. Pomazánkové máslo ho má minimálně 31 procent a vyrábí se unikátní tuzemskou technologií zmáselňováním smetany.
„Čeští výrobci „pomazánkového másla“ by byli diskriminováni oproti výrobcům, jejichž výrobky používají tradiční označení na základě výjimek přijatých před rokem 2006 podle příslušných evropských právních norem,“ poukázal ministr Fuksa. Taková výjimka platí například pro některé britské, dva německé a jeden španělský produkt.
Česká republika podporuje výrobu tradičních výrobků, a proto i nadále považuje za oprávněný svůj přístup, kdy užívá pro tradiční mléčný výrobek odpovídající požadavkům vyhlášky č. 77/2003 Sb. označení „pomazánkové máslo“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *