13.09.2004 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro družstvo bude rozhodující co nejlepší zpeněžení mléka

Rozhovor se Zdeňkem Houškou, místopředsedou Mlékařského a hospodářského družstva Jih

Od září jste posílili dodávky suroviny do mlékárny v bavorském Chamu kvůli tomu, že jste se nedohodli s Madetou na nákupní ceně. Jakou cenu jste požadovali?
Už loni v prosinci hovořil generální ředitel Madety o tom, že od počátku letošního roku by cena měla začínat na osmi korunách. Skutečnost byla ale taková, že v prvním pololetí se pohybovala na úrovni 7,85 koruny za litr. Náš předpoklad byl, že v červenci bychom se měli posunout na cenu deset či dvacet haléřů nad osm korun a pro třetí čtvrtletí jsme se snažili uzavřít smlouvu na 8,35 koruny. V našich představách jsme se však nesešli. Od července jsme do bavorské mlékárny dodávali 15 tisíc litrů denně a nyní se objem zvýšil na 70 tisíc litrů. Za lepšími ekonomickými podmínkami jsme odsunuli část produkce, jež v objemu nákupu, na který máme s Madetou kupní smlouvu, představuje sjednanou pětiprocentní toleranci. Smlouvu s tímto odběratelem tedy plníme a nepředpokládáme, že by to bylo jinak.
Během měsíce si ale chcete vyjasnit, jestli do Chamu budete prodávat více mléka. Na čem všem to záleží?
Rozhodující bude cena. S Madetou se pokusíme dohodnout na odpovídající úrovni. Na jednání v závěru srpna ale ředitel Teplý uvedl, že do konce letošního roku by se cena měla pohybovat kolem 8,20 koruny. Podle nás by ale měla být 8,35 či 8,40 koruny, a taková cena měla být už dávno. V závěru prosince nám končí dvouletá smlouva s Madetou. Nyní naše mlékařské družstvo rozesílá mezi členy kupní smlouvu na roky 2005 až 2009. Představenstvo družstva pak bude rozhodovat, jak zajistit nejlepší podmínky pro zpeněžení jejich mléka. Předpokládám, že v září se v této věci hodně vyjasní. Německá mlékárna chce mít jistotu dodávek suroviny, nechci říkat na jak dlouhé období, zda dvou, tří či pětileté období. To je teprve předmětem jednání.
O jaké další množství má německý odběratel zájem?
To zatím nebudu říkat. Může dojít k dalšímu odsunu mléka, protože nějakou rezervu ještě máme. Každopádně mléko, které nyní odtéká, se už nevrátí. Je jisté, že na něj bude dlouhodobější smlouva, kterou po nás mlékárna v Chamu chce.
Jaké jsou rozdíly ve zpeněžení mezi jihočeským a bavorským zpracovatelem?
V průměru nám platí mlékárna v Chamu o 60 haléřů za litr více, ale někdo se dostává na vyšší cenu díky příplatkům za obsah tuku a bílkovin. Některým chovatelům červenostrakatého skotu pak vychází výsledná cena i 9,35 koruny. Za stejné parametry, jaké má nastavené Madeta, platí německý odběratel asi 8,52 koruny.
Kolik dává za litr mléka bavorským sedlákům?
Naprosto stejnou cenu, akorát nám sráží dočasně tři procenta z litru. Je to proto, že tamní mlékárna patří zemědělcům, kteří ji ze svých peněz postavili a financují, takže pro počátek jsme s touto srážkou souhlasili. Až uzavřeme jednání o dlouhodobých stabilních dodávkách mléka, budeme se bavit i o této věci. Mlékárna v Chamu, což je uskupení pěti mlékáren, patří plně zemědělcům. A oni vědí, že pokud se chtějí rozvíjet, musí mít surovinu. Proto sami už před naším vstupem do unie začali v Čechách shánět mléko. Nakupují ho také od jednotlivých producentů ze západních Čech. Pokud vím, denně tak do Bavorska odchází přes sto tisíc litrů mléka.
Jednáte ještě s jiným odběratelem za hranicemi?
Na začátku letošního roku jsme jednali s mlékárnou v Linci, ale pouze jedinkrát, protože z její strany nešlo o seriózní přístup.
Ministerstvo zemědělství se ke zprávě o zvýšení vašich dodávek mléka do Bavorska vyjádřilo v tom duchu, že si je vědomo závažnosti celé situace, nicméně nemá nástroj na to, aby vstupovalo do dodavatelsko-odběratelských vztahů. Co říkáte jeho reakci?
Je naprosto správné, že nemůže do našich obchodních vztahů zasahovat, proč by to mělo být jinak. Kdyby ministerstvo mělo zájem, aby mléko zůstalo v republice, tak mělo řešit export přebytků rozumněji - hlavně u tuku. Ministerstvo si je vědomo závažnosti situace, protože udělalo řadu špatných kroků. Současná vláda má v programovém prohlášení slova o propojení prvovýroby a zpracovatelů, u Madety se ale postupovalo naprosto obráceně. Kdyby dnes mlékařské družstvo vlastnilo 36procentní podíl jihočeské mlékárny, nemuseli bychom

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down