Pro funkce lesů veřejně prospěšné

Lesy ČR zrekonstruovaly turistickou stezku Čertova rokle vedoucí podél Dolského potoka. Rekonstrukci stezky státní podnik financoval ze svého Programu 2000, kterým celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů. Stezka se nachází v osadě Dřevčice spadající pod město Dubá, nedaleko Holanských rybníků a Máchova jezera v okrese Česká Lípa, v Libereckém kraji.Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Výchozím místem pro romantickou procházku malebným údolím Čertovy rokle jsou Dřevčice. Malá vesnička s uznávaným klasicistním celkem zděné patrové lidové architektury leží mezi Holany a Dubou. Po zelené značce se severovýchodním směrem turisté dostanou do údolí, kudy stezka vede.
V Čertově rokli je v kterémkoliv ročním období ojedinělá vlhkost, která podporuje výskyt specifické flóry s množstvím mechů, šplhavců, brhlíků a dalších živočichů. Všichni ale ocení především nerušené ticho, klid a pohodu, což je pro podobná místa tak typické.
V údolí, kde pramení pitné vody, se nacházejí dvě nově rekonstruované studánky – Čertova a Rasova. „Čertova studánka prošla kompletní rekonstrukcí – kamenné zdivo se očistilo, odstranily se naplaveniny, upravil se výtok vody a přístup k ní. Rozsáhlé renovace se dočkala také Rasova studánka: pramen se stáhl do kamenné jímky, kterou nyní chrání dřevěný přístřešek,“ vysvětluje Ivana Kučerová.
V případě zájmu si návštěvníci mohou romantickou a relaxační procházku prodloužit a to pokračováním v cestě údolím po značené turistické stezce až k Dolskému mlýnu na rozhraní Čertovy rokle a Dolského údolí. Odbočka vpravo je dovede ke zřícenině Chudého hrádku až na skalní ostroh skrývající se v lese. Jeho nedostupnost a odlehlost celé oblasti od železniční tratě z něj činí jednu z nejméně známých zřícenin okresu. To s sebou nese i objevování tajemných objektů, například zbytků valů a příkopu na jižní straně, zdiva bývalého hradního paláce, vchodů do sklepů či několik místností vytesaných do skály.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *