Pro Kraj Vysočina není rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov přijatelné

Návrh nové vyhlášky upravující rozšíření ochranného pásma vodní nádrže Švihov na Želivce je v současné podobě pro Kraj Vysočina nepřijatelný. Návrh připravuje Krajský úřad Středočeského kraje, navržená striktní omezení by se však týkala stovek vlastníků zemědělské i lesní půdy, hospodářů i obcí zejména na Pelhřimovsku. Kraj Vysočina proto k návrhu vyhlášky chystá námitky a připomínky. Uvedl to krajský radní Martin Hyský.

V ochranném pásmu by podle návrhu vyhlášky měly vzniknout takzvané zóny zvláštní ochrany. V nich jsou navrženy zákazy určitých druhů hospodaření a řada dalších omezení bez patřičných kompenzací, řekl Hyský. Přijetí vyhlášky by podle něj ohrozilo tradiční pěstování kvalitních brambor, zredukoval by se volně chovaný skot, zásadní změny by nastaly také v zimní údržbě silnic. Znamenalo by to i omezení rekreace a také vyloučení jedné varianty vedení vysokorychlostní tratě přes Kraj Vysočina, dodal. Negativní dopady na hospodaření zemědělců v povodí budou mít podle něj vliv na zvýšení nezaměstnanosti, bude hrozit další vylidňování venkova.

Projednávaný návrh podle radního neobsahuje žádná zdůvodnění tak radikálních omezujících zásahů do práv vlastníků půdy, které by měly výrazné dopady na hospodaření zemědělských podniků na Pelhřimovsku. Hyský poznamenal, že nikde není uvedeno, jak navržená omezení přispějí ke zvýšení kvality vody v povodí.

Návrh vyhlášky označil za nesmyslný i ředitel šlechtitelské stanice Selekta Pacov Josef Diviš. Stanice by podle něj v navržených zónách nemohla pěstovat brambory, obdělávaná plocha by se snížila na polovinu. V posledních letech podle Diviše společnost Selekta investovala do pěstování brambor kolem 20 milionů korun, nakoupila novou techniku, postavila třídicí linku i novou halu.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down