07.05.2009 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro kvalitní balkónovky do Mělníka

Pomalu se blíží polovina května, kdy můžeme nastálo ozdobit naše balkóny a terasy balkónovými rostlinami. V posledních letech náš trh zaplavily doslova tisíce nových druhů a kultivarů vhodných k osázení truhlíků, v oblibě však stále zůstávají tradičně využívané rostliny jako pelargonie a fuchsie. A právě těm především se věnují v mělnickém Zahradnictví Petro.

Na plochách, na kterých rodina Petrových hospodaří, se zahradničí již od roku 1929. Po druhé světové válce bylo zahradnictví zestátněno a v osmdesátých letech tam byly postaveny první kryté plochy. Po revoluci se plochy navrátily v restituci potomkům původních majitelů. Od té doby až do roku 2000, kdy je odkoupila rodina Petrova, ležely ladem.

Hlavně pelargonie a fuchsie
Začátky nebyly jednoduché – po kultivaci potřebných ploch postihla zahradnictví v roce 2002 povodeň. Ale i z této nepřízně osudu se rodina Petrových vzpamatovala a v současné chvíli se řadí mezi přední pěstitele a prodejce balkónových rostlin. Zaměřili se především na fuchsie a pelargonie. V nabídce figuruje více než 450 kultivarů fuchsií a jejich prodané množství dosahuje 150 tisíc kusů ročně. Nabídku jednoletých sazenic doplňují rostliny dvouleté až tříleté a podle majitele zahradnictví Tomáše Petra nabízí nejširší sortiment na českém trhu. Rostliny pochází z vlastního množení a jejich matečnice, jejichž počet dosahuje 500 kusů, je možné obdivovat v rámci každoročně konané výstavy od 20. června do 20. července.
Vedle bohaté nabídky fuchsií nabídnou v zahradnictví i rostliny pelargonií, jejichž roční prodeje přesahují 100 000 rostlin. Jejich již řízky nakupují, a to od českého dodavatele. Z řízků, nakoupených v srpnu, se založí matečnice, které jsou základem dalších rostlin a ve výběru figuruje více než 70 kultivarů.
V nabídce však nechybí ani další balkónové rostliny. Sortiment doplňují převislé i vzpřímené petunie, jež produkují v množství okolo pěti tisíců za rok. Nemohou chybět ani doplňkové rostliny jako Glechoma, Lysimachia či Plectrantus. Z kvetoucích jmenujme převislé hvozdíky (karafiáty), Bacopa, Mimulus, Sanvitalia, Osteospermum či oblíbené Bidens. Jako velmi nadějnou vidí Milada Petrová, maminka současného majitele, Mandevilla, která při správné péči vytvoří velké množství nálevkovitých květů. I ten nejnáročnější zákazník odsud zkrátka odchází spokojen. Nabídku balkónových květin doplňuje množství trvalek, okrasných keřů či trav.
Všechno jmenované zboží je možné koupit osobně na ploše zahradnictví či prostřednictvím zásilkového prodeje, který využije okolo 70 % zákazníků. Každoročně je již před Vánoci na více než 16 tisíc adres zaslán barevný, přehledně zpracovaný katalog s celou nabídkou zahradnictví.

Nové kryté plochy
Na přelomu roku 2003/2004 byly na ploše zahradnictví vystaven nový skleník, rozdělený do dvou lodí. Jeho realizace se ujala společnost Netafim Czech, s. r. o., ale nové kryté plochy o ploše 800 m2 přestaly brzy stačit, a tak se v loňském roce začalo s výstavbou skleníků nových, které nahradily původní skleníky z osmdesátých let. Část nákladů byla čerpána z dostupných dotačních programů Programu rozvoje venkova. S vypracováním dotace pomohla Ing. Helena Součková, věrná zákaznice zahradnictví.
Vybudování nové kryté plochy o ploše 1460 m2 přišlo na necelých 13 milionů korun. Na základě vyhraného výběrového řízení jej realizovala společnost Netafim Czech, s. r. o., která se postarala o všechny potřebné pracovní operace (od zbourání starých prostor, odvezení materiálu po výstavbu nových a jejich vybavení pěstebními technologiemi). Stavba trvala pouhé čtyři měsíce a jak nám potvrdil i její majitel, nevyskytly se v průběhu stavby či v prvních měsících provozu žádné větší problémy. Kolaudace nových krytých ploch proběhla začátkem tohoto roku. K ulehčení práce byly aplikovány i moderní technologie – stínicí a tepelná clona, automatická závlaha náplavovými stoly či postřikem. Pro vytápění nových ploch je využito plynové kotelny a rozvodů teplé vody, do budoucna se plánuje postavení kotelny na biomasu. Starší skleníky jsou vybaveny teplovzdušnými agregáty.
Část pěstebních ploch slouží jako maloobchodní prodejna a na zákazníky tu čeká široký sortiment kvalitních sazenic do kbelíků či truhlíků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down