13.06.2012 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro podporu tuzemských produktů

Lidé dávají stále více přednost kvalitním potravinám domácího původu, které nakupují od sedláků ve svém okolí. Na farmách s takzvaným prodejem ze dvora získají kvalitní maso, čerstvé sýry, mléko, vejce, ovoce a zeleninu i další výrobky. "S možností nákupu čerstvých potravin se snažíme širokou veřejnost seznámit různými způsoby. Jedním z nich jsou například Farmářské slavnosti na vybraných rodinných farmách, řekl Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

„Podpora našich drobných zemědělců a tuzemských výrobků je jednou z priorit ministerstva zemědělství. Poctivá chuť domácích potravin a jejich jasný původ láká v současnosti stále více lidí k návštěvě farmářských trhů, které se konají po celé zemi. Výrazně méně lidí ale ví o farmách s takzvaným prodejem ze dvora, který umožňuje prodej čerstvých potravin bez zbytečné byrokratické zátěže přímo od farmářů,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.
Výrobky z rodinných farem mají řadu předností. Především jsou vždy čerstvé a mají jednoznačný původ, což často u zboží dovezeného ze zahraničí chybí. Nouzi o farmářské produkty nemají ani obyvatelé Jihomoravského kraje. Mohou navštívit řadu statků, kde jim farmáři nabídnou například maso, mléčné výrobky, sýry nebo včelí med. Aby si lidé mohli koupit vše, co chtějí, je dobré návštěvu u farmáře předem domluvit. Ovoce a zeleninu pořídí například na ekofarmě v Deblíně, ve Starém Hrozenkově u Macků, ve Vedrovicích u Znojma, v Tvarožné či u Jaroslava Kováře v Dolní Kounici. Různé druhy medu, medoviny a včelích produktů nakoupí v Dolních Dunajovicích nebo v Popovicích u Rajhradu. Mléčné výrobky prodává farma rodiny Němcovy v Radostíně nad Oslavou. Jehněčí, vepřové i hovězí maso mohou pořídit například na Horňácké farmě v Hrubé Vrbce. 
Nejbližší Farmářská slavnost se uskuteční letos poprvé také na Moravě, a to v přírodním areálu Zlobice u Lipůvky nedaleko Brna, který spravuje Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR. Již v sobotu 16. června budou mít návštěvníci možnost seznámit se s chovem ovcí a koz, poznat jejich plemena, ochutnat čerstvé sýry a speciality z jehněčího masa. Nebude chybět doprovodný program, hudební vystoupení a tvůrčí dílny. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down